SuperBiz wiadomości Nie musisz pracować w upale. O dobre warunki pracy ma zadbać firma

Nie musisz pracować w upale. O dobre warunki pracy ma zadbać firma

31.07.2017, godz. 11:30
Załamany pracownik
foto: SHUTTERSTOCK

Wysokie temperatury mogą być powodem do zadowolenia, szczególnie podczas urlopu. Jednak wszystkim tym, którzy muszą pracować, kiedy termometr osiąga poziom 40 stopni Celsjusza, upał może uprzykrzać życie. Mało kto wie, że w czasie letniego ukropu pracownicy mogą odmówić wykonywania obowiązków, jeśli pracodawca nie zapewnieni odpowiednich warunków pracy. Grozi mu za to także wysoka grzywna.

Praca w upale
Zgodnie z prawem pracy, kiedy temperatura osiąga poziom ponad normę, na pracodawcach ciążą dodatkowe obowiązki. Muszą zapewnić odpowiednie warunki w biurze oraz dostęp do zimnych napojów. W przypadku prac fizycznych na dworze, powinni wprowadzić przerwy w ciągu dnia, tak by pracujący nie musieli przebywać długo na powietrzu podczas największego słońca. Wykonujący prace, które skutkują „ubrudzeniem się" muszą mieć także zapewniony dostęp do co najmniej 90 litrów wody dziennie.

Zobacz także: Tak PiS zadłuża Polaków. W zeszłym roku każdemu przybyło 3 tys. długu

Natomiast prace biurowe często wiążą się z przebywaniem w pomieszczeniach z urządzeniami do wentylacji i klimatyzacji. Przepisy nie mówią nic na temat obowiązku zainstalowania klimatyzacji, jednak w gestii firmy ma być dbanie o czystość i bezpieczeństwo tych urządzeń, bowiem mogą być siedliskiem bakterii i skutkować zachorowaniem na zapalenie płuc.

Sprawdź również: Nowe wymiary bagażu podręcznego w Wizz Air. Duża walizka za darmo! [CENY]

Jeśli pracodawca o to nie zadba, zatrudniony ma prawo odmówić wykonywania obowiązków. Choć sceptycy stwierdzą, że za takie zachowanie można stracić pracę, pewnym jest, że jeśli pracodawca nie dostosuje się do przepisów, grozi mu grzywna w wysokości od tysiąca do nawet 30 tys. złotych.

 

Źródło: Newseria.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: