SuperBiz wiadomości Pracujesz, kiedy jesteś chory? Grozi ci dyscyplinarka albo odebranie zasiłku!

Pracujesz, kiedy jesteś chory? Grozi ci dyscyplinarka albo odebranie zasiłku!

17.01.2017, godz. 11:50
Lekarz, ciśnieniomierz, choroba,
foto: SHUTTERSTOCK

Wielu osobom może się wydawać, że, kiedy przebywają na zwolnieniu lekarskim, mogą robić, co im się żywnie podoba. Nie jest tak do końca. Zwolnienie ma służyć naszemu powrotowi do zdrowia i, kiedy lekarz zaleci nam odpoczynek w domu, nie powinniśmy wyjeżdżać na wakacje, ani tym bardziej podejmować żadnej pracy. Grozi bowiem za to nawet dyscyplinarne zwolnienie albo odebranie zasiłku chorobowego!

Kodeks pracy mówi jasno: kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym (lub 14 w przypadku osób po 50. roku życia) pracodawca ma obowiązek wypłacić nam co najmniej 80 proc. naszego wynagrodzenia, a jeśli w ciągu roku chorujemy dłużej, niż określił do ustawodawca, przysługuje nam zasiłek chorobowy. To świadczenie można jednak utracić, kiedy nie przestrzegamy reguł obowiązujących podczas zwolnienia. Do nich należy choćby zakaz podejmowania pracy zarobkowej.

ZOBACZ TEŻ: Lekarze wystawiają elektroniczne zwolnienia

– Zasada jest taka, że pracownik nie może wykonywać pracy podczas zwolnienia lekarskiego. To wynika z istoty tego zwolnienia. Zarówno przepisy, jak i orzecznictwo, podkreślają, że czas zwolnienia trzeba wykorzystać na rekonwalescencję, powrót do zdrowia – wskazuje Rafał Wyziński, adwokat w RK Legal, cytowany przez newseria.pl. Co ciekawe, nie chodzi tu tylko o podejmowanie jakichś dodatkowych zajęć poza nasza stałą pracą. Na zwolnieniu lekarskim nie powinniśmy świadczyć pracy także dla naszego szefa i to nawet, kiedy na to nalega – mamy pełne prawo mu odmówić.

Kiedy złamiemy zakaz pracy na zwolnieniu lekarskim, grozi nam nawet dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Według specjalistów, każdy taki przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, zależnie od okoliczności. W dodatku, jeśli ZUS dopatrzy się nieprawidłowości, zostaniemy też pozbawieni zasiłku! Jak więc widać, nie warto korzystać ze zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem. Na sam koniec: w jaki sposób przekazać pracodawcy zwolnienie lekarskie?

ZOBACZ TEŻ: Dość oszukiwania na zwolnieniach lekarskich. W życie wejdzie nowe prawo

Powinniśmy otrzymać je w formie papierowej podczas wizyty u lekarza. Mamy obowiązek dostarczyć je szefowi w ciągu siedmiu dni od daty wystawienia, z kolei osoby samozatrudnione muszą dostarczyć je do ZUS. Lekarz ma też możliwość wystawienia zwolnienia elektronicznego, które od razu trafia do pracodawcy, jeśli ten ma profil na Platformie Usług Elektronicznych – wtedy nie trzeba osobiście chodzić do firmy. Kiedy szef nie ma profilu na PUE, lekarz wręczy nam wydruk i z nim musimy udać się do pracodawcy.

Źródła: biznes.newseria.pl, regiopraca.pl, Kodeks pracy

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: