SuperBiz wiadomości Pracujesz za granicą? To nie możesz płacić wyższego ZUS-u. TK: "To nie konstytucyjne"

Pracujesz za granicą? To nie możesz płacić wyższego ZUS-u. TK: "To nie konstytucyjne"

29.10.2015, godz. 06:00
TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY
POSIEDZENIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO foto: Super Express

Trybunał Konstytucyjne zakwestionował kolejne przepisy, które godziły w zwykłych obywateli. Tym razem sprawa dotyczy osób pracujących za granicą w polskich firmach. Sędziowie TK orzekli, że minimalną podstawą do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) jest przeciętne wynagrodzenie w Polsce.

Do TK obecne przepisy zaskarżyli Polacy z zagranicznej firmy, która argumentowała, że przy niższym przychodzie swoich pracowników z Polski, powinna być opłacana odpowiednio niższa dla takiego wynagrodzenia składka, a nie wynikająca z przeciętnego wynagrodzenia. W skardze firma tłumaczyła, że przychód takich pracowników pomniejszają otrzymywane przez niego diety otrzymywane za oddelegowanie do pracy za granicą i przez to niższa jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - czytamy na Bankier.pl.

Czytaj również: Trybunal Konstytucyjny zniósł prawo dotyczące kwoty wolnej od podatku. "Jest za niska"

Sędziowie podzielili te zdanie i uznali ten przepis za niekonstytucyjny. - Wyroki te nie wywarły wpływu na późniejsze orzecznictwo organów ZUS i nie zmieniły sposobu stosowania przepisów rozporządzenia przez te organy i sądy - podkreślił sędzia Stanisław Biernat. W przypadku skarżącej firmy sądy wydały 190 wyroków oddalających odwołania od decyzji ZUS podwyższających podstawę i kwotę składek na ubezpieczenie społeczne - zaznaczył.

Trybunał dał ustawodawcy 12 miesięcy na zmianę przepisów, po tym terminie stracą one moc. Wyrok jest prawomocny.

 

Źródło: Bankier.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: