SuperBiz wiadomości Prąd ze Słońca - to możliwe! Jak oszczędzać na energii słonecznej?

Prąd ze Słońca - to możliwe! Jak oszczędzać na energii słonecznej?

29.04.2015, godz. 00:00
Prąd ze Słońca
foto: SHUTTERSTOCK

Słońce to niemal niewyczerpalne źródło energii. Nie tylko ogrzewa nas swoimi promieniami, ale też potrafi zasilić urządzenia elektryczne. Fotowoltaika to przyszłość energetyczna oraz nadzieja na ochronę środowiska naturalnego.

Panele fotowoltaiczne służą do przekształcania promieni słonecznych w energię elektryczną. Często mylone są z solarami, ale te wytwarzają jedynie energię cieplną. Panele fotowoltaiczne są dość sporą inwestycją, ale według szacunków i tych, którzy je zainstalowali, zwracają się dość szybko. To nie tylko sposób na zieloną i darmową energię elektryczną (po zakupie i zainstalowaniu wszystkich urządzeń nie ponosimy już kosztów), ale też modny i neutralny dla przyrody styl życia.

Teraz, ze wsparciem Funduszy Europejskich, jest łatwiej dostępny dla firm, budynków wielorodzinnych (wspólnot i spółdzielni) czy obiektów użyteczności publicznej (np. szpitali, szkół czy urzędów). Popularyzacja energii ze źródeł odnawialnych (także fotowoltaika) i montowanie takich instalacji na budynkach firmowych czy publicznych mogą być dofinansowane z Programu Infrastruktura i Środowisko (ale w dość ograniczonym zakresie, jako element kompleksowej inwestycji wynikający z audytu energetycznego i tylko dla dużych projektów inwestycyjnych.

JAK DZIAŁAJĄ PANELE FOTOWOLTAICZNE

Będzie także wspierane z programów regionalnych (każde z województw ma własny program), ale również w ramach takich programów jak Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Norweski Mechanizm Finansowy. Dotacje oraz umarzalne pożyczki znajdziemy również w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska (np. w programie PROSUMENT). We wszystkich krajach Unii Europejskiej jest już niemal 10 mln prosumentów, czyli właścicieli mikroinstalacji podłączonych do sieci, którzy produkują prąd na własny użytek, a nadwyżki odsprzedają. W Polsce – około 300. Informacje na temat unijnych źródeł finansowania inwestycji w systemy fotowoltaiczne można znaleźć w najbliższym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich (ich listę znajdziemy pod adresem internetowym www.funduszeeuropejskie. gov.pl/punkty).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: