SuperBiz wiadomości Praktiker ma problemy. Musi oddać pieniądze ponad 500 pracownikom

Praktiker ma problemy. Musi oddać pieniądze ponad 500 pracownikom

28.06.2017, godz. 17:43
Zwolnienia w Praktikerze
foto: SHUTTERSTOCK

Sieć sklepów Praktiker ma problemy od dawna – straciła płynność finansową już w zeszłym roku, wypowiadano jej umowy najmu na niektóre ze sklepów, a do części weszli komornicy. Teraz doszła jeszcze kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która wykazała, że sieć zalega z wypłaceniem pensji ponad 500 pracownikom. Pieniądze będzie musiała oddać, ale to nie koniec długiej listy zmartwień.

Prokuratura bierze się za Praktikera
PIP, która zajęła się sprawą niewypłacania świadczeń zatrudnionym w sklepie pracownikom skontrolowała kilkanaście sklepów Praktikera. Wyniki kontroli 13 placówek, w których pracuje 1800 osób nie były pozytywne –  wykazały, że zalegano z wypłatą wynagrodzeń 512 pracownikom. Zastrzeżenia wzbudza też stosowanie zasad BHP.

Zobacz także: Bezrobocie jest coraz niższe. Zobacz, w których branżach najłatwiej znaleźć pracę

"W wyniku kontroli inspektorzy pracy wydali 12 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności w zakresie BHP, nakaz wstrzymania prac z powodu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia oraz 10 decyzji płacowych na kwotę ok. 1,5 mln zł w odniesieniu do 512 pracowników. Skierowali także wniosek o ukaranie do sądu" – podała w komunikacie Państwowa Inspekcja Pracy.

W sprawie Praktikera wszczęto już śledztwo. Zajmuje się nim Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która rozpoczęła dochodzenie w połowie czerwca. Trwa sprawdzanie wątków dotyczących naruszenia praw pracowniczych, co związane jest z niewypłaceniem wynagrodzenia i nieodprowadzaniem składek do ZUS. Poza tym badany jest wątek karalnej niegospodarności oraz niezgłoszenia upadłości spółki - co, jeśli były podstawy do zgłoszenia jest czynem zabronionym.

Sprawdź również: KNF ostrzega przed trzema kolejnymi firmami

PIP w związku z Praktikerem otrzymała aż 280 skarg, głównie dotyczących niewypłacenia zaległych wynagrodzeń za miesiąc maj. Sieć zaznacza natomiast, że część z nich została już wypłacona.

 

Źródło: gazeta.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: