SuperBiz wiadomości Prawie 60 procent Polaków chce narodowej karty płatniczej

Prawie 60 procent Polaków chce narodowej karty płatniczej

26.10.2016, godz. 14:44
Płatności kartą w urzędach gminnych zyskują na popularności
foto: SHUTTERSTOCK

Zdecydowana większość – blisko 70 proc. Polaków, chce zwiększenia konkurencji na rynku kart płatniczych. Obecnie należy on do dwóch głównych graczy – Visy i Mastercarda. Alternatywą mogłaby być narodowa karta płatnicza, forsowana przez Ministerstwo Finansów. Za jej wprowadzeniem opowiedziało się prawie 60 proc. naszych rodaków.

Takie wnioski wynikają z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, które zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1100 osób.
Aż 68,4 proc. respondentów opowiedziało się za zwiększeniem konkurencji, poprzez umożliwienie rozwoju i powstania innych systemów na przykład lokalnej karty płatniczej. Przeciwko temu rozwiązaniu było 22,3 proc. ankietowanych, natomiast 9,3 proc. nie ma zdania na ten temat.

Sprawdź także: Bezpłatne konta. Wiemy, ile naprawdę za nie zapłacisz!

W Polsce dominują obecnie Visa i Mastercadr – dwa systemy kartowe czterostronne. Jak wynika z danych NBP w ich rękach jest ponad 99 proc. rodzimego rynku. Oprócz nich w naszym kraju karty wydają także Diners Club Polska i American Express, które działają w ramach systemów trójstronnych licencjonujących. Wartość transakcji z ich wykorzystaniem nie przekracza jednak 0,3 proc.

Czytaj też: Narodowa karta płatnicza - co to jest?

Badanie IBRiS pokazało, że narodowa karta płatnicza, którą chce wprowadzić Ministerstwo Finansów, mogłaby być konkurencją dla obecnych liderów polskiego rynku. Pomysł jej utworzenia pozytywnie oceniło 57,8 proc. respondentów. Negatywną opinię na ten temat wyraziło 25,5 proc. badanych, a niezdecydowani stanowili 16,7 proc. Przeciwnicy narodowej karty jako swój główny argument wskazywali brak możliwości płacenia nią za granicą. Jeśli resortowi finansów uda się rozwiązać ten problem możliwe, że zyska więcej zwolenników.

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: