SuperBiz wiadomości POŻYCZKI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW, PIENIĄDZE NA INWESTYCJE

POŻYCZKI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW, PIENIĄDZE NA INWESTYCJE

13.04.2015, godz. 00:00
PREFERENCYJNIE POŻYCZKI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW PIENIĄDZE NA INWESTYCJE
foto: SHUTTERSTOCK

Jeśli chcemy, by nasza firma rozwijała się i podbijała rynek, to musimy inwestować w jej rozwój. Pieniądze warto wziąć z korzystnych funduszy pożyczkowych dofinansowanych przez Unię Europejską. To szansa na wybicie się dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Fundusze Europejskie to środki, które przeznaczane są na różne cele. Jednym z najważniejszych jest budowanie i wzmacnianie przedsiębiorczości. Dlatego duża część pieniędzy, która trafi w formie funduszy do Polski, zostanie wydana na rozwój mikro, małych i średnich biznesów. Zostaną przeznaczone na aktywizację zawodową osób bezrobotnych, tworzenie nowych i rozwój istniejących już firm.

Pożyczka jak skrzydła

Niektóre firmy lub ich pomysły mogą nie dostać dotacji na rozwój. Wtedy, aby dać swojej firmie szansę na rozwój najlepiej wziąć kredyt lub pożyczkę. W ten sposób można zyskać zastrzyk finansowy. Przyda się on na zakup sprzętu, stworzenie nowych stanowisk pracy albo rozbudowę i remont hali produkcyjnej. Sęk w tym, że wielu przedsiębiorców nie jest wiarygodnym partnerem dla banków. Chodzi tu głównie o niewielkie firmy, na początku swojej działalności, które nie mają zabezpieczeń majątkowych dla banków. Zamiast godzić się z brakiem kredytu na rynkowych zasadach i rezygnować z rozwoju firmy, lepiej sięgnąć po pożyczkę skrojoną na miarę. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie do zasobów inicjatywy JEREMIE. To nie męskie imię, a skrót od angielskiego sformułowania oznaczającego „Wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw". Nie można dostać tam tradycyjnej bezzwrotnej dotacji, ale za to można dostać preferencyjną pożyczkę czy poręczenie finansowe dla firmy. Ubiegać się o nie mogą wszystkie firmy z sektora mikroprzedsiębiorstw i MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa). Zwłaszcza te, które nie mają szans na zwykły komercyjny kredyt, bo nie mają żadnego poręczenia majątkowego czy obrotów.

Mali mogą dużo

Kto może ubiegać się o preferencyjną pożyczkę z JEREMIE? Niemal każdy przedsiębiorca. Oferta inicjatywy skierowana jest przede wszystkim do firm, które rozpoczynają działalność nie posiadają historii kredytowej i zabezpieczeń o wystarczającej dla banków wartości. Trzeba jednak spełnić inne warunki: zatrudniać od 1 do 250 pracowników i posiadać siedzibę w województwie, w którym inicjatywa JEREMIE jest realizowana. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy z mazowieckiego, łódzkiego, dolno- śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Ważny jest również obrót, jaki rocznie wypracowuje przedsiębiorstwo – nie może przekroczyć on 50 mln euro (bilans roczny musi zamknąć się w 43 mln euro).

Wymagania nie są więc wysokie. Te dotyczące celów, na jaki można wziąć pożyczkę, też są jasne. Można dostać ją na budowę, rozbudowę oraz rozszerzenie działalności. Dzięki tym pieniądzom możemy w naszej firmie wdrażać nowe rozwiązania technologiczne i techniczne produkcji, kupować maszyny, budować instalacje, które pozwolą nam na oszczędzanie energii i surowców. Możemy też zinformatyzować nasz biznes, dostosować go do wymogów rynku i standardów unijnych czy stworzyć i wyposażyć nowe miejsca pracy. Nie możemy za to spłacać pożyczką z JEREMIE innej pożyczki czy kredytu, płacić za wynajem lokalu czy media, ani płacić kar czy zobowiązań finansowych.

Dostosowane do potrzeb i możliwości

Oferta produktów finansowych dostępnych w ramach inicjatywy JEREMIE jest różna w różnych województwach. Różne też są w poszczególnych regionach instytucje i banki świadczące usługi finansowe. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać dostępne w naszej okolicy opcje. W województwie wielkopolskim możemy ubiegać się o pożyczkę wysokości nawet 1mln zł (nawet dwa razy więcej jeśli wykażemy, że będziemy wdrażali technologię, która na świecie jest stosowana nie dłużej niż 3 lata). Za to w województwie łódzkim maksymalna kwota pożyczki to „tylko" 500 000 zł. Różne są też stopy oprocentowania. Różnice widać nie tylko w poszczególnych regionach, ale też inaczej wyglądają one w przypadku różnych form wsparcia kredytowego. Jeśli pożyczymy naprawdę wysoką kwotę to zrobimy to na zasadach „rynkowych".

Mniejsze kwoty (zamykające się w 200 tys. Euro wypłaconych lub skonsumowanych na przestrzeni 3 lat, czyli „de minimis"). Przykładowo w województwie wielkopolskim oprocentowanie na zasadach rynkowych może wynosić tylko 3,5 proc. rocznie, a przy pożyczce na zasadach de minimis nawet bez prowizji. Za to w województwie łódzkim są to odpowiednio od 2,0 proc. i od 0,5 proc. za te różne formy prowizji. Podobnie za to wygląda okres, na który możemy pożyczyć pieniądze na inwestycje – najczęściej jest krótszy niż 60 miesięcy. W ramach JEREMIE możemy ubiegać się również o poręczenia do kredytu. Tu również w różnych regionach możemy liczyć na inne warunki. W województwie wielkopolskim możemy starać się o poręczenie do 80 proc. wartości kredytu (do 1 mln zł), a z kolei np. w łódzkim o 60 proc. (do 500 tys. zł).

GDZIE PO POŻYCZKĘ Z JEREMIE


Usługę w ramach Inicjatywy JEREMIE zapewniają w poszczególnych województwach i miejscowościach różne instytucje. Ich listę możemy znaleźć na stronie www.jeremie.com.pl
Informacje dla regionu kujawsko-pomorskiego znajdziemy na stronie: www.pozyczki.kujawsko-pomorskie.pl/jeremie/
Za pomocą prostej wyszukiwarki łatwo odnajdziemy adres, pod który powinniśmy się zgłosić. Znajdziemy tam również wszystkie niezbędne informacje o JEREMIE oraz historie przedsiębiorców, którym dzięki takiej pożyczce udało się rozwinąć skrzydła i napędzić swój biznes.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: