SuperBiz wiadomości Premie dla listonoszy i pracowników okienek w Poczcie Polskiej

Premie dla listonoszy i pracowników okienek w Poczcie Polskiej

04.04.2017, godz. 13:28
 Emerycie! Zus nie chce wysyłać do Ciebie listonosza!
foto: Super Express

Zarząd Poczty Polskiej i związkowcy zawarli porozumienie w kwestii przyznawania premii dla pracowników PP. Regulamin premiowania zakłada, że każdy listonosz czy pracownik okienka pocztowego co kwartał będzie mógł otrzymać maksymalnie 950 zł brutto premii. Pierwsze premie zostaną wypłacone jeszcze w II kwartale 2017 roku.

Nowy Regulamin premiowania został przyjęty na drodze porozumienia zawartego między zarządem Poczty Polskiej a Związkiem Zawodowym Pracowników Poczty oraz Organizacją Międzyzakładową NSZZ „Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej. Dokument zakłada, że wysokość premii będzie uzależniona od indywidualnych wyników pracy. Poczta Polska będzie przyznawała trzy różne rodzaje premii. Należą do nich:

- premia czasowo-jakościowa,

- premia zadaniowa,

- premia wynikowa.

Premia czasowo-jakościowa
W przypadku doręczycieli i pracowników sortowni blisko 2/3 premii zostanie uzależnione od czasu i jakości wykonywanej pracy. Premia czasowo-jakościowa będzie także skorelowana z „zaangażowaniem" i liczbą przepracowanych w danym miesiącu dni.

Zobacz także: Podwyżki pensji w Biedronce. Wyciekły tajne informacje sieci

Premia zadaniowa
Oprócz premii za jakość i czas pracy osoby zatrudnione w Poczcie Polskiej mogą liczyć na premię zadaniową. Zostanie ona wypłacona w sytuacji, kiedy zarówno pracownik, jak i jednostka, w której wykonuje on swoje obowiązki, zrealizują zadania przewidziane na dany przedział czasu.

Premia wynikowa
Trzecim rodzajem możliwej do uzyskania premii ma być premia wynikowa. - Dodatkowo, gdy firma w danym kwartale osiągnie zakładany wynik na poziomie co najmniej 100%, wszystkie osoby, które otrzymały premię zadaniową, dostaną dodatkową gratyfikację w postaci premii wynikowej – informuje Poczta Polska.

Przeczytaj również: Są podwyżki dla nauczycieli! Niestety, żenująco niskie

- Premie to konieczny element wynagradzania i motywowania pracowników Poczty Polskiej. Porozumienie jest niełatwym kompromisem pomiędzy uzasadnionymi oczekiwaniami pracowników naszej firmy i jej trudną sytuacją finansową – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Nowa strategia Poczty Polskiej, którą przyjęła Rada Nadzorcza, zakłada poprawę warunków pracy i wynagrodzeń w spółce. - Zarząd Poczty Polskiej, podobnie jak pracownicy, widzi konieczność zmiany wynagrodzeń w Spółce i podejmuje konkretne działania, by to zmienić. Trwają prace nad możliwością wprowadzenia rozwiązań systemowych, związanych z systematycznym wzrostem wynagrodzeń w firmie – można przeczytać w komunikacie Poczty Polskiej.

Może cię zainteresować: Ile zarabia listonosz w Polsce? [PENSJE NA POCZCIE]

Obecnie średnie miesięczne wynagrodzenie listonosza z nagrodami jubileuszowymi, odprawami emerytalno-rentowymi i premią roczną plasuje się na poziomie 2818, 07 złotych. Listonosze miejscy zarabiają więcej niż listonosze wiejscy. Ci pierwsi miesięcznie dostają średnio 2825,77 zł. brutto, podczas kiedy ci drudzy – 2807, 97 zł brutto. Jak udało nam się ustalić w lutym br., wynagrodzenie zasadnicze nowozatrudnionego listonosza pracującego w oparciu o umowę o pracę mieści się w przedziale 2050 – 2150 zł brutto. Grupa listonoszy w Regionach Sieci ma wyższe zarobki. Przysługuje jej dodatek za staż pracy, 1/12 premii rocznej oraz przeciętne dodatki – wynagrodzenie za nadgodziny, godziny pracy ponad wymiar wynikający z umowy o pracę czy dodatki wyrównawcze.

Źródła: media.poczta-polska.pl, superbiz.se.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: