SuperBiz wiadomości Prezenty komunijne. Kiedy musisz zapłacić od nich podatek

Prezenty komunijne. Kiedy musisz zapłacić od nich podatek

16.05.2017, godz. 11:25
Komunia święta
Komunia święta foto: SHUTTERSTOCK

Pierwsza komunia, oprócz wymiaru duchowego, ma również wymiar materialny. Łączy się on, rzecz jasna, z prezentami ofiarowanymi dzieciom przez rodzinę czy bliskich. Wiele osób zapomina, a może nawet nie wie, o tym, że wartościowe prezenty należy zgłosić skarbówce i zapłacić od nich podatek. O jakich podarunkach mowa?

Choć informacja o tym, że z prezentów komunijnych trzeba się rozliczyć z urzędem skarbowym, może być dla wielu osób szokiem, nie wpadajmy w panikę – nie każdy bowiem podarek podlega opodatkowaniu. Z niego zwolnieni są np. rodzice, niezależnie od wartości prezentu, ale, jeśli jest on droższy niż 9637 zł, i tak muszą zgłosić fakt jego ofiarowania do urzędu skarbowego. Tego dokonuje się na druku SD-Z2. W identycznej sytuacji są hojni dziadkowie czy rodzeństwo.

ZOBACZ TEŻ: TOP 5 prezentów komunijnych od rodziców [GALERIA]

Tu zasadne jest pytanie, kto daje dziecku tak drogie prezenty. Zapewne grupa ta nie jest duża, ale trzeba pamiętać o tym, że prezent komunijny może być „kroplą dopełniającą czarę” - przed skarbówką trzeba się wyspowiadać z wartościowych podarków otrzymanych w ciągu pięciu lat. Wystarczy więc, że dziadkowie jakiś czas przed komunią kupili wnuczkowi komputer, do tego telefon czy dron, a na komunię jeszcze dorzucili porządny rower i już kwota może przekroczyć wspomniane 9637 zł.

ZOBACZ TEŻ: TOP 5 prezentów komunijnych do 500 zł

Sytuacja zmienia się nieco, jeśli wartościowe podarki pochodzą np. od wujostwa. Tu należy uregulować podatek, jeśli wartość prezentów przekroczy 7276 zł, a w przypadku „przyszywanych” członków rodziny czy znajomych 4902 zł. Te kwoty również kumulują się w ciągu pięciu lat (oczywiście, na osobę czy małżeństwo, nie w stosunku do wszystkich hojnych znajomych łącznie). Ile wynosi podatek? „Wartość zobowiązania wobec fiskusa waha się od 3 do 20 proc. Skarbówka ustala kwotę do zapłaty i informuje podatnika o podjętej decyzji” - przypomina wp.pl.

Źródło: finanse.wp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: