SuperBiz wiadomości Prezes Orlenu zarobi maksymalnie 46 tys. zł! O ile zmniejszy się pensja Jasińskiego?

Prezes Orlenu zarobi maksymalnie 46 tys. zł! O ile zmniejszy się pensja Jasińskiego?

24.01.2017, godz. 17:54
Fundacja Orlen dar Serca
Wojciech Jasiński foto: Materiały prasowe

Pełnienie funkcji prezesa państwowej spółki zwykłe wiąże się z otrzymywaniem gigantycznego wynagrodzenia. Taki stan rzeczy zaczyna się zmieniać, przynajmniej w przypadku PKN Orlen. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy „poleciało” właśnie po pensji prezesowi spółki, wyraźnie podkreślając, że nie będzie mógł zarabiać więcej niż 46 tys. zł miesięcznie na rękę! To wciąż ogromne pieniądze, ale i tak nie mogą się równać z tym, co było do tej pory.

Akcjonariusze PKN Orlen zebrali się, by przedyskutować kwestię zarobków prezesa spółki. Propozycje były dwie – Skarb Państwa, który ma ok. 28 proc. akcji w Orlenie, chciał, by znacznie zmniejszyć wynagrodzenie, z kolei Nationale-Nederlanden OFE, które posiada ok. 9 proc. akcji, proponowało opcję znacznie korzystniejszą dla szefa spółki. Wygrała propozycja Skarbu Państwa, oferta Nationale-Nederlanden OFE ostatecznie w ogóle nie była głosowana.

ZOBACZ TEŻ: Ogromne zarobki prezesa PKP S.A! Mirosław Pawłowski dostaje 105 tys. zł miesięcznie

„Akcjonariusze PKN Orlen zdecydowali, że wynagrodzenie stałe zarządu, w tym prezesa tej spółki, stanowiło będzie od 7- do 15-krotności podawanego przez GUS przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego” - podaje WP money, powołując się na PAP. Jako że GUS na koniec zeszłego roku ogłosił, że w czwartym kwartale średnia krajowa wynosiła ok. 3,1 tys. zł na rękę, oznacza to, że prezes Orlenu w tym roku będzie mógł zarobić co miesiąc nie więcej niż ok. 46 tys. zł netto. Według kontrpropozycji miałoby to być nawet 103 tys. zł na rękę miesięcznie, czyli od 27 do 33 razy więcej niż wynosiła średnia krajowa za ostatni kwartał roku!

ZOBACZ TEŻ: PKN Orlen sprzeda paliwo za 9,3 mld zł

Dodatkowo prezesowi Orlenu będzie przysługiwała roczna premia, nie wyższa niż 46 tys. zł pomnożone przez liczbę miesięcy pracy. W ciągu roku nie będzie więc mogła ona być wyższa niż ok. 550 tys. zł. Jak to wyglądało do tej pory? Obecnie prezesem PKN Orlen jest Wojciech Jasiński. Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni pracy zarobił on ponad 48 tys. zł netto, co oznacza, że według nowych zasad jego miesięczna pensja zmniejszy się niemal o połowę! „Poprzedni prezes Jacek Krawiec zarobił bez premii 1,7 mln zł w 2015 roku, czyli prawie 110 tys. zł miesięcznie. Z premii za wyniki 2014 roku dostał do tego jeszcze 1,4 mln zł” - przypomina WP money.

Źródło: money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: