SuperBiz wiadomości Prezesi spółek zarabiają nawet 8 tys. zł. dziennie

Prezesi spółek zarabiają nawet 8 tys. zł. dziennie

31.03.2015, godz. 14:41
gigantyczne zarobki 2
gigantyczne zarobki 2 foto: Super Express

Jak szybko można zostać milionerem? Wystarczy rok pracy w zarządzie państwowej firmy z dniówką nawet 8 tysięcy złotych! Wśród największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i należących do skarbu państwa, takie zarobki to standard.

Uśrednione roczne zarobki prezesów topowych spółek to 1,5 miliona złotych brutto rocznie, czyli ok. 375 średnich pensji przeciętnego Polaka (według danych Głównego Urzędu Statystycznego za luty 2015) – wynika z wyliczeń serwisu money.pl. Różnica pomiędzy lidererem zestawienia Zbigniewem Jagiełło z PKO BP i dziesiątym w stawce Jarosławem Zagórowskim z JSW (obecnie już były prezes), to ponad 2 miliony złotych. Cała dziesiątka kosztuje podatnika rocznie aż 65 mln zł!

Spółki, które chociaż w 50 proc. należą do państwa, objęte są tzw. ustawą kominową. Zakłada one, że miesięczne wynagrodzenie prezesów tych firm nie może być wyższe niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – ok. 4 tysiące złotych brutto, czyli mniej więcej 25 tysięcy złotych miesięcznie. Skąd zatem taka ogromna rozpiętość w pensjach?

Ustawę można obejść na kilka sposób. Najłatwiejszy polega na zarejestrowaniu spółki poza Polską – z tego rozwiązania korzysta m.in. prezes Lotosu. Inna metoda to zatrudnienie na podstawie kontraktu menadżerskiego, którego zapis jest tajny i dorabianie w spółkach zależnych – w których mogą zasiadać w radach nadzorczych.

Zobacz też: Jak dorabiają cwaniaki z rządu

Nieskuteczność ustawy kominowej dostrzegają również sami urzędnicy, ale zamiast ją usprawnić mają zamiar całkowicie z niej zrezygnować. Ministerstwo Skarbu liczy, że zniesienie limitów zarobków spółek skarbu państwa spowoduje, że przedsiębiorstwa kontrolowane przez państwo zasilą nalepsi menadżerowie na rynku. Co jednak ważne, nowelizacja ustawy o spółkach skarbu państwa zakłada pełną jawność zarobków prezesów i zlikwidowanie milionowych odpraw. Kolejną istotną zmianą będzie również ścisłe powiązanie wysokości pensji wraz z osiągąnymi wynikami. Koniec zatem z pensją rzędu kilkudzięsięciu tysięcy złotych miesięcznie w momencie, kiedy firma przynosi straty!

Czytaj też: Bajeczne zarobki polityków

autor: Łukasz Trybulski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: