SuperBiz wiadomości Prezydent Andrzej Duda składa projekt ustawy obniżający wiek emerytalny

Prezydent Andrzej Duda składa projekt ustawy obniżający wiek emerytalny

21.09.2015, godz. 11:54
Andrzej Duda
foto: Super Express

Prezydent Andrzej Duda złożył pierwszy projekt ustawy od czasu zaprzysiężenia. Zgodnie z zapowiedziami dotyczy on obniżenia wieku emerytalnego i przywrócenia poziomu 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Prezydent Duda podkreślił, że liczy na to, że jego projektem Sejm zajmie się jeszcze w obecnej kadencji.

- Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (...). Ona daje prawo do emerytury, (...) tzn. że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny sposób prowadzić swoje życie, w sposób pozazawodowy, może zacząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja - powiedział Andrzej Duda.

Zobacz także: PO kusi obietnicami - likwidacja składek ZUS i NFZ, niższy PiT i koniec ze śmieciówkami

Duda podkreślił, że liczy na szybkie uchwalenie swojego projektu ustawy przez obecny Sejm. - - Jeżeli tego nie zrobi, ja się absolutnie ze swojego zobowiązania nie wycofuję, projekt ustawy zostanie złożony w następnej kadencji Sejmu, kiedy będzie nowa koalicja rządząca - dodał.

Kwestia cofnięcia reformy emerytalnej wprowadzającej i zrównującej wiek emerytów na poziomie 67 lat, była sztandarowym postulatem Andrzeja Dudy w kampanii prezydenckiej. Jednak już po dojściu do władzy stwierdził, że tą sprawą powinien zająć się rząd i to on powinien przygotować odpowiedni projekt.

Czytaj koniecznie: Górnicy stracą deputat i czternastkę, a zarząd JSW zrezygnuje z... kanapek

Wiek emerytalny został podniesiony w Polsce w 2012 r. Dwa lata później Trybunał Konstytucyjny uznał reformę za zgodną z ustawą zasadniczą. Obecnie trwa etap przejściowy reformy w trakcie którego część roczników przechodzi na emeryturę jeszcze według starego systemu. Rząd zrównał wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet ze względu na dyskryminację emerytek, który kończąc wcześniej pracę i żyjąc statystycznie dłużej, w efekcie otrzymują znacznie niższe świadczenia niż emeryci.

 

Źródło: TVN24 BiŚ, Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: