SuperBiz wiadomości Prezydent Duda dał zielone światło do zadłużania. Reguła wydatkowa podpisana

Prezydent Duda dał zielone światło do zadłużania. Reguła wydatkowa podpisana

21.12.2015, godz. 12:59
Andrzej Duda
foto: Super Express

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Zakłada ona m.in. uzależnienie reguły wydatkowej od celu inflacyjnego NBP, co umożliwi zwiększenie potencjalnego limitu wydatków.

Wiceminister finansów Leszek Skiba informował w toku prac parlamentarnych, że zmiana umożliwi zwiększenie potencjalnego limitu wydatków w przyszłym roku o 5,7 mld zł. Przyznał, że chodzi też o wprowadzenie możliwości wykorzystania dochodów "jednorazowych i tymczasowych", takich jak dochód z aukcji LTE (9,2 mld zł) w 2016 roku, ale bez zwiększania deficytu.

Zobacz koniecznie: Beata Szydło obiecywała dotacje dla barów mlecznych, a teraz zabiera im miliony

Wyjaśnił, że zastąpienie w dotychczasowej regule zapisu o wskaźniku prognozowanej inflacji celem inflacyjnym NBP, wynoszącym 2,5 proc. eliminuje element, który "zaburza cały system". - Problem jest w błędach prognoz inflacji, które ograniczają wzrost wydatków - mówił Skiba.

Z kolei opozycja nazwała zmianę reguły wydatkowej psuciem finansów państwa, które ma służyć jedynie realizacji obietnic wyborczych partii rządzącej.

Przygotowana przez posłów PiS i uchwalona przez parlament nowela wprowadza zmianę w tzw. regule wydatkowej. Znajdujący się w niej wskaźnik inflacji (CPI) wraz z korektą błędów jej prognoz ma zostać zastąpiony tzw. sztywnym celem inflacyjnym NBP w wysokości 2,5 proc.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w piątek, 18 grudnia.

 

Źródło: TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: