SuperBiz wiadomości Prezydent Duda podpisał specustawę dotyczącą pomoru świń

Prezydent Duda podpisał specustawę dotyczącą pomoru świń

13.09.2016, godz. 08:00
Prezydent Andrzej Duda
foto: EAST NEWS

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę z 5 września, która reguluje wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie ich zakup przez instytucje państwowe. Pilne wprowadzony dokument związany jest z wystąpieniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Prezydent Andrzej Duda poinformował w niedzielę w Spale, że ustawa została przez niego podpisana w piątek. "A że ma termin wejścia w życie z chwilą jej ogłoszenia, (...) jest możliwość, że ona wejdzie w życie już jutro, jeżeli jutro zostanie opublikowana" - zapowiedział prezydent.

Zobacz także: Protest sadowników. Chcą rekompensaty za embargo Rosji na jabłka

Ostatecznie została opublikowana w Dzienniku Ustaw w poniedziałek, 12 września.

Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników ze stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń - choroby, która nasiliła się od końca czerwca tego roku. Według założeń ustawy, każda zakupiona świnia zostanie przebadana, a jej mięso zanim trafi do handlu będzie przetworzone w temperaturze powyżej 120 stopni, głównie na konserwy.

Według ministerstwa rolnictwa, zaproponowane w ustawie rozwiązania pozwolą na legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.

Ustawa została uchwalona przez Sejm w poniedziałek, 5 września, w trybie nadzwyczajnym. Poparły ją wszystkie kluby poselskie.

W Polsce odnotowano dotąd dwadzieścia ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej, z czego czternaście w województwie podlaskim (pozostałe cztery w lubelskim, a dwie w mazowieckim).

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: