SuperBiz wiadomości Prezydent Duda zapyta Trybunał o podatek handlowy? Proszą o to pracodawcy

Prezydent Duda zapyta Trybunał o podatek handlowy? Proszą o to pracodawcy

29.07.2016, godz. 14:51
Andrzej Duda
Andrzej Duda foto: EAST NEWS

Skierowanie projektu ustawy o podatku handlowym do Trybunału Konstytucyjnego albo wniosek do Sejmu o ponowne jej rozpatrzenie - z taką prośbą do prezydenta Andrzeja Dudy zwrócili się przedstawiciele Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan argumentuje, że ma poważne wątpliwości co do zgodności z Konstytucją oraz prawem unijnym kluczowych regulacji zawartych w ustawie.

Czytaj koniecznie: Sieć handlowa chce rabatu od dostawców. Próba zastraszenia?

- Przepisy dotyczące przedmiotu opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego i progresywnych stawek podatku są niejasne i powodują liczne wątpliwości, co do ich zgodności z art. 2 i art. 217 Konstytucji. Vacatio legis określone w ustawie (1 września br.) jest jak na regulację wprowadzającą obowiązek podatkowy stanowczo za krótkie - czytamy w komunikacie Lewiatana.

Pracodawcy przekonują, że podatek od sprzedaży detalicznej powinien być podatkiem rocznym, naliczanym po przekroczeniu planowanej kwoty wolnej, wynoszącej 204 mln zł, ze względu na duże wahania sprzedaży w poszczególnych miesiącach i kwestie techniczne, np. rozliczanie zwrotów.

Po drugie vacatio legis ustawy powinno zostać wydłużone z 1 do 3 miesięcy, aby zapewnić przedsiębiorstwom czas niezbędny do przygotowania się do nowych obowiązków, w tym wdrożenia i przetestowania nowych programów informatycznych.

Lewiatan podkreśla, że wątpliwości co do zgodności z prawem Unii Europejskiej powinny zostać definitywnie rozstrzygnięte przed wprowadzeniem ustawy do polskiego porządku prawnego, aby uniknąć dwukrotnej destabilizacji relacji handlowych w przypadku konieczności wycofania lub istotnej zmiany nowego podatku.

Zobacz też: 500 plus: Biedronka też skorzystała. Rodzice zostawiają krocie w dyskoncie

Rada Dialogu Społecznego, w skład której wchodzi m.in. Lewiatan, związkowcy i przedstawiciele rządu, skierowała pismo z powyższymi zastrzeżeniami nie tylko do prezydenta Dudy, ale również marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

 

Źródło: "Strefa Biznesu"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: