SuperBiz wiadomości Prezydent RP na dywaniku start-upowców

Prezydent RP na dywaniku start-upowców

25.10.2016, godz. 13:22
Prezydent Andrzej Duda
foto: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Rozwój Polski, w tym realizacja ambitnej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, nie jest możliwy bez tworzenia dobrego klimatu dla przedsiębiorców – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej". Pytania zadawali mu właściciele i członkowie zarządu polskich start-upów.

Czym według prezydenta Polski jest dobry klimat dla przedsiębiorców? Jak czytamy w „DGP", to proste i przejrzyste prawo, jasne zasady polityki podatkowej, a także wspieranie postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi.
Andrzej Duda podkreślał, że w wiąże w tej materii duże nadzieje z Polskim Funduszem Rozwoju, powstałym z inicjatywy wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Państwo ma pomagać, a nie przeszkadzać
– Powinna nam przyświecać jedna, podstawowa idea: młody człowiek, który chce założyć firmę, musi mieć poczucie, że państwo będzie mu w tym pomagać, a nie przeszkadzać. Że biurokracja nie będzie mu zjadać tego czasu, który mógłby poświęcić np. na rozmowy z klientami. Że będzie funkcjonował w ramach stabilnego i prostego systemu podatkowego – dodał prezydent.

Zobacz również: Nowa ordynacja podatkowa. Andrzej Duda podpisał nowelizację

Sprostował także spekulacje nt. podniesienia w najbliższym czasie podatków. Jak powiedział: „na razie nie ma jeszcze żadnego, konkretnego projektu ujednolicenia obciążeń podatkowych".

Państwowe przetargi nie dla start-upów?
Start-upowcy, zadający pytania prezydentowi, zwrócili uwagę m.in. na procedury, które uniemożliwiają młodym innowacyjnym firmom udział w przetargach administracji publicznej.

Sprawdź także: Andrzej Duda od roku jest prezydentem. Czy spełnił zakładane obietnice? [SONDA]

Andrzej Duda w odpowiedzi nie wskazał rozwiązania problemu, jednak zwrócił uwagę, na inicjatywę Ministerstwa Energii, które zachęca spółki w domenie państwowej do tworzenia funduszy corporate venture capital, inwestujących w innowacyjne firmy. Dodał również, że promowanie polskich start-upów to rola nie tylko administracji publicznej, lecz także prezydenta RP i jego kancelarii.

Uczelnia – naukowiec – przedsiębiorca
Jak prezydent chce promować polskich przedsiębiorców? Przede wszystkim poprzez małą ustawę innowacyjną, która jak podkreśla Andrzej Duda, wprowadza wiele mechanizmów i rozwiązań ułatwiających prowadzenie innowacyjnej działalności. Jednym z takich udogodnień jest wydłużenie okresu, w którym przedsiębiorca może odliczyć koszty na działania badawczo-rozwojowe.

Czytaj też: Duda rozczarował frankowiczów. Jak tłumaczą się urzędnicy?

– Mam nadzieję, że zaproponowane rozwiązania pozwolą polskim firmom skorzystać z doświadczenia, wiedzy i umiejętności naukowców. Potrzebujemy dziś dobrej kooperacji na linii uczelnia – naukowiec – przedsiębiorca. Natomiast problem wysokości wynagrodzeń dla naukowców to część szerszego problemu – inwestowania odpowiednich środków w rozwój polskiej nauki – zaznacza w wywiadzie dla „DGP" prezydent RP.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna", prezydent.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: