SuperBiz wiadomości Pride of Poland: Trwa licytacja w Janowie Podlaskim [ZDJĘCIA]

Pride of Poland: Trwa licytacja w Janowie Podlaskim [ZDJĘCIA]

14.08.2016, godz. 12:19
Pride of Poland 2016 w Janowie Podlaskim.
Pride of Poland 2016 w Janowie Podlaskim. foto: Super Express

Od piątku w Janowie Podlaskim trwa Pride of Poland, czyli święto koni arabskich. Na dziś zaplanowano dokończenie 38. Polskiego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. W jego ramach przed publicznością zaprezentuje się 89 klaczy z renomowanych polskich stadnin.

Wiceszef Agencji Nieruchomości Rolnych Karol Tylenda liczy na to, że kupcy zostawią w Janowie Podlaskim sporo pieniędzy. - Konie doskonałych linii chcą mieć kupcy i zachodni i bliskowschodni. Nasze konie doskonale sprzedawały się swego czasu także w Stanach Zjednoczonych. Aukcja Pride of Poland w tym roku będzie miała również wymiar charytatywny. Będzie można wylicytować honorową opiekę nad klaczą Wieża Mocy przez cały rok - mówi wiceszef ANR.

Zobacz również: Polskie rzeki wracają do turystycznych łask [GALERIA]

Szef janowskiej stadniny Sławomir Pietrzak podkreśla, że tradycja hodowli arabów sięga tu pierwszych lat powojennych. Przez dekady, aukcja zyskiwała na prestiżu i renomie. - Przez lata żelaznej kurtyny obrót końmi był utrudniony. Wysyłano je jednak do Stanów Zjednoczonych, a później już zbywano za pośrednictwem aukcji. W ubiegłym roku za klacz Pepitę zapłacono rekordowe milion 400 tysięcy euro. To świadczy o renomie naszych hodowli - podkreśla Sławomir Pietrzak.

Aukcję Pride of Poland poprzedzą czempionaty klaczy i ogierów z polskich stajni. W jej ramach Polskie Radio ufundowało nagrodę dla najlepszego prezentera koni. ANR liczy, że podczas tegorocznej aukcji uzyska 2-2,5 mln euro

Na niedzielnej aukcji Pride of Poland wystawionych zostanie 27 koni z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz cztery konie z hodowli prywatnych.

Gwiazdą aukcji ma być zdobywczyni wielu tytułów w kraju i za granicą, 16-letnia siwa klacz Emira pochodząca ze stadniny w Michałowie. Jedną z faworytek aukcji jest Sefora - 11-letnia siwa klacz z janowskiej stadniny, ubiegłoroczna czempionka Polski Klaczy Młodszych. Licytowana będzie także ciemnogniada 3-letnia All Jezeera z oraz tegoroczna wiceczempionka Klaczy Starszych na pokazach w Petersburgu, siwa 8-letnia Esparta - obie z Janowa Podlaskiego. Według organizatorów bardzo dobrze zapowiada się także 3-letnia gniada Perforia ze stadniny w Białce. Jedyny w tym roku ogier to siwy, 11-letni Alert ze stadniny w Janowie, czempion Polski Ogierów Starszych z 2010 r.

Tańsze konie licytować będzie można na poniedziałkowej Aukcji Letniej, na której wystawionych zostanie 25 klaczy.

Do niedzieli trwa w internecie charytatywna aukcja Tytułu Honorowego Opiekuna Klaczy Wieża Mocy wyhodowanej w stadninie w Michałowie. Dochód z licytacji będzie przeznaczony na leczenie chorej na raka dziewczynki – Julki. Wylicytowany honorowy tytuł przyznany będzie na okres jednego roku i przez ten czas wygrawerowana tabliczka z informacją o honorowym opiekunie wisieć będzie nad boksem Wieży Mocy.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: