SuperBiz wiadomości Program 500+ podwyższy nasze PKB? Tak uważa Unia

Program 500+ podwyższy nasze PKB? Tak uważa Unia

04.05.2016, godz. 12:01
pieniądze banknoty
foto: EAST NEWS

Według najnowszej prognozy gospodarczej dla Polski przygotowanej przez Komisję Europejską, program 500 plus może pozytywnie wpłynąć na nasze PKB.

Według KE polska gospodarka napędzana jest przede wszystkim przez konsumpcję. Komisja przewiduje, że może być ona jeszcze większa – głównie ze względu na dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy oraz „wzrost transferów rządowych – w szczególności zasiłek na dzieci”. Mówiąc wprost – chodzi o 500+, które zdaniem Unii może przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki.

W efekcie najnowsze prognozy dotyczące PKB Polski są wyższe od tych, które publikowano jeszcze w lutym. KE ocenia, że nasz Produkt Krajowy Brutto w tym roku wzrośnie o 3,7 proc., a w przyszłym  - o 3,6 proc.

Zobacz także: Rozszerzenie 500+: realna perspektywa czy "sfera marzeń"?

Pozytywne prognozy unijnych urzędników nie przebijają jednak optymizmu polskiego rządu. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2016-2019 przyjęty przez rząd pod koniec kwietnia zakłada, że w 2016 r. wzrost naszego PKB wyniesie 3,8 proc. W kolejnych latach PKB rosnąć będzie jeszcze szybciej i wyniesie: 3,9 proc. w 2017 r., 4,0 proc. w 2018 r. i 4,1 proc. w 2019 r. 

Komisja Europejska, oprócz pozytywnych prognoz dotyczących PKB przewiduje również, że w naszym kraju może pojawić się więcej inwestycji, niż się przewiduje, a zaś szybkie rozwiązanie problemów wokół Trybunału Konstytucyjnego mogłoby poprawić zaufanie przedsiębiorców.

Czytaj również: Finansowy plan rządu na najbliższe lata: więcej wydatków, mniej strat

Komisja prognozuje mocny wzrost prywatnych inwestycji w Polsce, choć wskazuje, że na decyzje inwestorów wpływ może mieć „niepewność co do przyszłego kierunku polityki gospodarczej”. Rosnąć ma także polski eksport. 

Źródło: money.pl/PAP/TVN24

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: