SuperBiz wiadomości Projekt ustawy o podwyżce opłaty paliwowej skierowany do komisji

Projekt ustawy o podwyżce opłaty paliwowej skierowany do komisji

12.07.2017, godz. 23:44
 Inauguracja Sejmu, nowy Sejm.
foto: Super Express

Pierwsze posiedzenie, podczas którego dyskutowano o podniesieniu kwoty opłaty paliwowej, dobiegło końca 12 lipca. Parlamentarzyści nie zgodzili się na odrzucenie projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych w pierwszym czytaniu, o co wnioskowali posłowie z opozycji. „Dzisiaj rozpoczynamy dyskusję nad tym projektem, nad tym programem i możliwością realizacji drogi do każdego domu w Polsce, a nie tylko tam, gdzie mieszkają działacze Platformy Obywatelskiej” – powiedziała premier Beata Szydło w Sejmie.

Po burzliwej dyskusji przyszedł czas na decyzję parlamentarzystów. Ustawa dotycząca podwyżki opłaty paliwowej została skierowana do dalszych prac komisji. Przed głosowaniem w kwestii wniosku PO o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu wystąpiła Beata Szydło. Nie kryła entuzjazmu dla koncepcji utworzenia Funduszu Dróg Samorządowych.

- Propozycja, żeby stworzyć fundusz, z którego będą budowane drogi samorządowe: drogi gminne i powiatowe, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy mieszkają dzisiaj bardzo często w tych miejscach, które nie mają szans na to, żeby zrealizować ten ambitny program infrastrukturalny - przekonywała. - W ubiegłym roku, w październiku 2016 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pod kierownictwem pana premiera Morawieckiego, rozważał wprowadzenie takiego programu, „ale wówczas nie było odpowiednich warunków gospodarczych - zaznaczyła.

PATRZ: Opłata paliwowa. Pierwsza sejmowa debata na temat daniny za nami

Chociaż oficjalnie propozycja ustawy wpłynęła do Sejmu jako projekt obywatelski, to nie jest tajemnicą, że to inicjatywa grupy posłów z PiS. Wnioskodawców reprezentował w Sejmie jej członek, poseł Zbigniew Dolata. Podobnie jak Bogdan Rzońca usiłował dowieść, że inwestycje w drogi są potrzebne, aby zapewnić podróżnym bezpieczeństwo. Jak argumentują posłowie Prawa i Sprawiedliwości, nowe przepisy pozwolą uzyskać finansowanie najbardziej naglących inwestycji drogowych w samorządach. Przeciwnicy projektu uważają jednak, że partia rządząca chce okraść obywateli, a ponadto – nie wywiązała się ze swoich obietnic wyborczych.

Podczas debaty na temat ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych liderzy opozycji nie szczędzili słów krytyki pod adresem PiS. - Oszukiwaliście w kampanii, a dzisiaj podnosicie podatki – ocenił Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej. - Mateusz Morawiecki jest kłamczuszkiem. Mówił na kongresie w Przysusze, że nie będzie podwyżek podatków. Jak jest naprawdę? Podwyższacie akcyzę na paliwa, wcześniej podwyższyliście składkę na ZUS – wyliczał Ryszard Petru, przewodniczący Nowoczesnej. Pojawiły się nawet zarzuty, że pieniądze z podatku pójdą na pensje i odprawy dla zwolenników PiS. Niektórzy zasugerowali również, że Ministerstwo Infrastruktury i Finansów szuka źródła finansowania projektu Via Carpatia – europejskiej międzynarodowej trasy biegnącej z Litwy aż do Grecji.

Oprac. na podst. rp.pl, rmf24.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: