SuperBiz wiadomości Propozycja Komorowskiego. Po 40 latach pracy możesz przejść na emeryturę

Propozycja Komorowskiego. Po 40 latach pracy możesz przejść na emeryturę

20.05.2015, godz. 11:59
Bronisław Komorowski
foto: EAST NEWS

„W Kancelarii Prezydenta opracowano projekt ustawy wprowadzający kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę” - napisał na swoim Twitterze Bronisław Komorowski

O swoim pomyśle Bronisław Komorowski mówił też po spotkaniu ze związkowcami w Belwederze. Zapowiedział, że projekt zmian trafi do Sejmu dziś lub jutro.

Zobacz koniecznie: Duda za "frankowiczami". Cche przewalutowania ich kredytów

Co wiemy na pewno

Na stronie internetowej prezydenta nie pojawiła się treść projektu, a więc można tylko spekulować, co dokładnie będzie zawierał. Zasada ma być taka, że to sam pracownik ma decydować, czy będzie chciał przejść na emeryturę, uzyskawszy 40-letni staż pracy, czy na obecnych zasadach – po osiągnięciu 67. roku życia. Pojawiają się też informacje, że kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 35 lat. Liczyć ma się czas płacenia składek, a więc, najpewniej, mowa o pracy na etacie, nie zaś całkowitym czasie pracy, z zatrudnieniem na „śmieciówkach” włącznie.

Sprawdź także: Kosztowne obietnice Andrzeja Dudy

Minusy krótszej pracy

Jak jednak zaznacza wyborcza.biz, możliwość wyboru może się odbić czkawką tym, którzy zdecydują się na przejście na emeryturę według proponowanych zasad. Chodzi o to, że, jeśli będziemy pracować krócej, odłożymy  mniej składek i niższa będzie nasza emerytura. „Dla 40-letniej Polki zarabiającej średnią krajową praca do 60. roku życia zamiast do 67. spowoduje obniżkę emerytury o 40 proc. Dla mężczyzn praca do 65. roku życia, zamiast do 67., spowoduje spadek emerytury o 17 proc.” - pisze portal.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: