SuperBiz wiadomości Propozycja ws. frankowiczów uderzy w banki? Zapłacą aż 44 mld złotych

Propozycja ws. frankowiczów uderzy w banki? Zapłacą aż 44 mld złotych

15.02.2016, godz. 14:22
Bank
foto: AKPA/ Archiwum

Już nie tylko Narodowy Bank Polski, ale także agencje ratingowe Standard & Poor's i Moody's ostrzegają o negatywnych konsekwencjach propozycji prezydenta Andrzej Dudy ws. kredytów hipotecznych dla frankowiczów.  Ma się ona odbić nie tylko na polskim systemie finansowym, ale również na realnej gospodarce.

- Pojawiały się już opinie, że tego typu rozwiązanie, jak pan prezydent proponuje doprowadziłoby do obniżenia ratingu - mówi główny analityk DM Xelion Piotr Kuczyński w TVN24 BiŚ. Dodaje, że Kancelaria Prezydenta ciągle zakłada, że straty banków dałoby się rozłożyć na wiele lat, na 30-40 lat.

Zobacz koniecznie: Ile pieniędzy zabiera Polakom państwo? Sprawdź!

W ocenie eksperta agencje ratingowe i międzynarodowe standardy rachunkowości nie dopuszczą do takiego rozłożenia.

Już nie tylko Standard & Poor's, ale także Moody's uznał, że rozwiązanie problemu kredytów hipotecznych w walutach obcych jest negatywne dla oceny kredytowej polskich banków.

Krytycznie o propozycji ustawy prezydenta Dudy wypowiada się również NBP. Według polskiego banku centralnego koszt pomocy dla kredytobiorców obciąży banki kwotą od 38 do 44 mld zł. NBP ostrzega, że wdrożenie w życie tej propozycji będzie miało negatywny wpływ na polski system finansowy i odbije się na realnej gospodarce.

 

 

Źródło: TVN24 BiŚ/Reuters

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: