SuperBiz wiadomości Prywatyzacja wszystkim się opłaca [WIDEO]

Prywatyzacja wszystkim się opłaca [WIDEO]

29.04.2015, godz. 14:25
Poczta Polska
foto: Poczta Polska

W ciągu 25 lat do budżetu państwa z prywatyzacji wpłynęło ponad 152 mld zł. Z 8,5 tys. państwowych przedsiębiorstw na sprzedaż czeka już tylko 3 proc.

Mimo prywatyzacji na szeroką skalę państwo zachowało kontrolę nad takimi sektorami, jak energetyka czy chemia. – Z jednej strony kończymy procesy prywatyzacyjne, a z drugiej strony wchodzimy w rolę efektywnego zarządcy, który ma pomnażać wartości spółek Skarbu Państwa i wpływać na ich strategie, które mają zapewnić m.in. bezpieczeństwo energetyczne czy bezpieczeństwo finansowe wszystkim obywatelom –  powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa  Newserii Biznes.

Czytaj również: Polski eksport wzrósł o ponad 2000 proc.! [WIDEO]

Okazuje się, że spółki pozostające w rękach państwa stają się narodowymi czempionami i napędzają naszą gospodarkę. Procesy konsolidacyjne pomogły takim firmom, jak Grupa Azoty, KGHM, Orlen czy PGNiG dając im pozycję, dzięki której coraz śmielej wchodzą na rynki zagraniczne.

W najbliższych miesiącach powinniśmy mieć  kolejne debiuty spółek Skarbu Państwa. Akcjonariusze Banku Pocztowego, czyli Poczta Polska i PKO BP, zadeklarowały, że dołożą wszelkich starań, by jeszcze w tym roku akcje banku trafiły do publicznego obrotu. Resort skarbu popiera także plan upublicznienia akcji Poczty Polskiej.

Zatem na prywatyzacji zyskali wszyscy. Firmy pozyskały wiedzę niezbędną do prowadzenia biznesu i kapitał niezbędny do rozwoju, giełda pozyskała nowe spółki, natomiast sami Polacy stali się właścicielami akcji.

Źródło: Newseria

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: