SuperBiz wiadomości Przedsiębiorcy przekonali Ziobrę. Będą zmiany w ustawie o wyłudzeniach VAT

Przedsiębiorcy przekonali Ziobrę. Będą zmiany w ustawie o wyłudzeniach VAT

22.09.2016, godz. 15:59
Ważne decyzje po spotkaniu Ministra Sprawiedliwości z przedsiębiorcami
foto: ms.gov.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie rekomendowało w Sejmie zmiany w projekcie ustawy, która ma umożliwić skuteczną walkę z gigantycznymi wyłudzeniami VAT – czytamy w komunikacie resortu. To efekt spotkania ministra Zbigniewa Ziobro z polskimi przedsiębiorcami. Zobacz, co się zmieni.

Jednym z najważniejszych ustaleń ministra sprawiedliwości i przedsiębiorców jest podniesienie limitu kwoty, od której fałszowanie faktur będzie traktowane jako zbrodnia, z 1 mln zł do 5 mln zł. Zmieniono także kwotę minimalną, od której fałszowanie faktur będzie uznawane za zbrodnię kwalifikowaną, karaną od 5 do 25 lat pozbawienia wolności – ma być to 10 mln zł, a nie jak obecnie przewiduje projekt – 5 mln zł.

Czytaj też: 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT dotknie uczciwych przedsiębiorców

– Chodzi o to, aby rzeczywiście ten przepis był wycelowany w najgroźniejszych przestępców, którzy operują w obszarze bardzo dużych kwot i wyprowadzają je ze szkodą dla polskiego budżetu – tłumaczył na konferencji prasowej, podsumowującej dyskusję, Zbigniew Ziobro.

Podczas spotkania przedsiębiorcy podkreślali także, że alarmowali władze o karuzelach vatowskich już od pięciu lat, jednak ich ostrzeżenia zostały zlekceważone. Zbigniew Ziobro zobowiązał się, że po otrzymaniu od przedsiębiorców informacji na piśmie, rozważy wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

Sprawdź także: Największe wyłudzenia VAT ostatnich miesięcy

„Zadaniem tego postępowania będzie ustalenie odpowiedzialności przedstawicieli organów polskiego państwa, którzy w latach 2011–2015, mimo informacji przedstawianych przez przedsiębiorców, nie podjęli stosownych działań, natury organizacyjnej, prawnej, legislacyjnej i procesowej, mogących ustrzec interesy państwa i przedsiębiorców przed działalnością związaną z karuzelami vatowskimi" – czytamy w komunikacie MS.

Źródło: MS

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: