SuperBiz wiadomości Przedwojenna Wola w 3D. PGNiG tworzy film „Warszawa 1935 Wola”

Przedwojenna Wola w 3D. PGNiG tworzy film „Warszawa 1935 Wola”

12.04.2016, godz. 15:43
Stara Wola
Stara Wola foto: YouTube

Jak wyglądała Wola w dwudziestoleciu międzywojennym? Zobacz odtworzone techniką cyfrową przedwojenne ulice i budowle tej części Warszawy. Film wyreżyserował Tomasz Gomoła, jego producentem jest  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Mija sto lat od włączenia całości Woli do Warszawy - akt ten miał miejsce 8 kwietnia 1916 r. Historia dzielnicy jest jednak o wiele dłuższa. Na przełomie XIX i XX w. prężnie rozwijał się tutaj przemysł, powstawały fabryki, elektrownie, garbarnie, przędzalnie, browary. Mieszcząca się na Woli spółka Lilpop, Rau i Loewenstein posiadająca licencję General Motors na produkcję m.in. Opli i Chevroletów, była wówczas największym zakładem przemysłowym w stolicy.

Zobacz koniecznie: Za gaz zapłacimy mniej

W czasie II wojny światowej dzielnica została niemal doszczętnie zniszczona. Podczas rzezi Woli (5-7 sierpnia 1944 r.) Niemcy zamordowali kilkadziesiąt tysięcy jej mieszkańców. Wojna pozbawiła Wolę niepowtarzalnego charakteru dzielnicy przemysłowo-handlowej, którego już nigdy nie udało jej się odzyskać.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest spadkobierca i opiekunem jednego z najważniejszych obiektów przemysłowej Woli – Gazowni Warszawskiej.  - Upowszechnianie wiedzy o polskim dziedzictwie to nie tylko nasz obowiązek, ale i pasja.  Czujemy się do tego tym bardziej zobligowani, iż z Wolą jesteśmy związani już od ponad 120 lat – tyle bowiem liczy historia Gazowni Warszawskiej – tłumaczy spółka.

Film „Warszawa 1935 Wola” jest efektem szczegółowej pracy dokumentacyjnej, wysiłku grafików i animatorów 3D, którzy podjęli się rekonstrukcji architektury i rzeczywistości Woli z okresu międzywojennego, pieczołowicie przywracając dawny widok dzielnicy.

„Warszawa 1935 Wola” uzupełnia rekonstrukcję cyfrową śródmieścia stolicy pokazanego w filmie „Warszawa 1935”, którego premiera odbyła się w 2013 r. Najnowsza produkcja pokazuje przede wszystkim przemysłowy charakter dzielnicy, ze szczególnym uwzględnieniem jej głównej arterii – ulicy Wolskiej, targowiska Kercelak oraz Gazowni Warszawskiej.

Czytaj również: Skąd się wzięły pieniądze? Poznaj ich historię - od barteru do bitcoina

Film „Warszawa 1935 Wola” objęty jest jest patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Produkcja – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
Scenariusz i Reżyseria – Tomasz Gomoła
Producent Wykonawczy – Tomasz Gomoła, Newborn sp. z o.o.
Administracja – Ernest Rogalski
Kierownik Produkcji – Tomasz Gomoła
Vfx/3D Supervisor – Tomasz Gomoła
Konsultacje historyczne – Jarosław Zieliński
Muzyka – Musicloops.com, Ilya Kaplan, Guido Negraszus, Alex Khashkin
Czas - 9 min.

 

Źródło: PGNiG, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: