SuperBiz wiadomości Przejęcie Aliora przez PZU coraz bliżej. UOKiK dał zielone światło

Przejęcie Aliora przez PZU coraz bliżej. UOKiK dał zielone światło

07.08.2015, godz. 13:14
PZU ma zapłacić 15 milionów kary!
foto: Super Express

PZU czekało na tę informację od czerwca. Prezes UOKiK-u wydał zgodę na przejęcie przez ubezpieczyciela banku Alior. Aby transakcję można było sfinalizować, potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Nadzoru Finansowego.

Obyło się bez niespodzianki. Zgodnie z przewidywaniami prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejecie Aliora przez PZU. Ubezpieczyciel z takim wnioskiem wystąpił w czerwcu, po tym jak podpisał przedwstępną umowę przejęcia kontroli nad bankiem za 1,6 mld zł.

ZOBACZ TEŻ: 1,6 mld zł. Za tę kwotę PZU kupiło Aliora. Co to oznacza dla klientów banku

„W ocenie Urzędu koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na żadnym z rynków, na których prowadzą działalność jej uczestnicy. Dlatego UOKiK wydał zgodę na planowaną transakcję - PZU może przejąć kontrolę nad Alior Bankiem” - tak urzędnicy uzasadniają swoją decyzję. Zgodnie z prawem prócz UOKiK-u transakcję przejęcia Aliora musi też zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego. Według nieoficjalnych informacji ona także otrzymała odpowiedni wniosek w czerwcu, a jego rozpatrzenie miało trwać maksymalnie do września. A czas ma tu znaczenie, bo jeśli PZU nie uda się uzyskać wszystkich potrzebnych zgód, przedwstępna umowa kupna Aliora wygaśnie – termin jej ewentualnego wygaśnięcia to 31 marca 2016 r.

ZOBACZ TEŻ: Banki nie podzielą się zyskami z akcjonariuszami. Wszystko przez „frankowiczów

Jeśli wszystko pójdzie po myśli PZU, grupa zapowiada kolejne przejęcia banków. Ubezpieczyciel ma już ponoć na oku kilka potencjalnych instytucji, które mógłby kupić. – Jestem w stu procentach pewien, że konsolidacja sektora bankowego musi nastąpić (…). Powodem jest to, co się dzieje na świecie, sposób zarządzania bankami, wymogi technologiczne. Wielkość ma znaczenie, banki, które nie są odpowiednio duże, po prostu nie będą w stanie przetrwać – tak tłumaczy planowane posunięcia Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU.

ZOBACZ TEŻ: Banki zwierają szeregi. PZU przejmuje Alior Bank [WIDEO]

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: