KOMPUTER TELEFON TABLET

i

Autor: Shutterstock

Przełom w prawie pracy. Nie wolno zwolnić pracownika za prywatne maile wysłane z firmowej skrzynki

2017-09-06 10:33

Wyrok Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pocieszy pewnie nie jednego pracownika. Orzeka on bowiem, że nie można zwolnić pracownika, który wbrew regulaminowi wysyłał prywatne wiadomości z służbowej skrzynki mailowej. Szczególnie wtedy jeśli nie wiedział, że jego służbowy e-mail jest przez pracodawcę monitorowany.

Sprawa o której mowa dotyczyła pewnego inżyniera sprzedaży - Bogdana Bărbulescu. Używał on, na prośbę swojego szefostwa, komunikatora Yahoo. Chodziło o to, by mężczyzna tą właśnie nieformalną drogą, mógł jak najszybciej odpowiadać na pytania swoich klientów. Pewnego dnia przełożeni przyszli do niego i poinformowali, że obserwowali jego poczynania w sieci i że ten – wbrew regulaminowi - wykorzystywał służbowe skrzynki do celów prywatnych.

Czytaj też: rząd szykuje podwyżkę podatków dla przedsiębiorców

Za rozmowy z narzeczoną i bratem chciano mężczyznę zwolnić z pracy. Wtedy Bărbulescu poskarżył się do sądu, powołując się na konstytucyjne prawo do tajemnicy korespondencji. Gdy sąd stwierdził, że zwolnienie dyscyplinarne było zgodne z przepisami, mężczyzna złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Powołał się na naruszenie jego prawa do życia prywatnego i ochrony korespondencji. Trybunał przyznał mu rację.

Spprawdź też: Ile za produkty w Lidlu płaci Polak, a ile Niemiec

źródło: gazetaprawna.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze