SuperBiz wiadomości Przemytnicy ludzi reklamują się na Facebook'u. Za 4 tys. zł oferują „podróż w luksusach”

Przemytnicy ludzi reklamują się na Facebook'u. Za 4 tys. zł oferują „podróż w luksusach”

12.07.2017, godz. 16:47
Uchodźcy
Uchodźcy w prowizorycznym obozie w północnej Grecji foto: AP

Nie brakuje oszustów, którzy do tego, by naciągnąć naiwne ofiary używają popularnego portalu społecznościowego. Na Facebook'u coraz częściej pojawiają się ogłoszenia przemytników ludźmi, którzy wstawiając zdjęcia atrakcyjnych wycieczkowców oferują podróż „w luksusach" za 1000 dolarów, tj. ok. 4 tys. złotych. Jaka jest rzeczywistość – domyślić może się każdy.

Ogłoszenia umieszczane na grupach przedstawiają zazwyczaj statki, które w niczym nie przypominają łódek znanych nam ze zdjęć w mediach. Przemytnicy twierdzą, że przeprawa np. z Libii do Włoch odbędzie się na pokładzie luksusowego wycieczkowca, w wygodnych warunkach, a przede wszystkim będzie bezpieczna. Można by powiedzieć, że za tysiąc dolarów migranci otrzymują ofertę wycieczki po Morzu Śródziemnym, a nie nielegalny przemyt ludzi z Afryki do Europy.

Zobacz także: Mieszkania plus w Warszawie. W czwartek dowiemy się gdzie dokładnie powstaną


Niestety po złożeniu zawiadomienia o nieuczciwym ogłoszeniu do służb działających w ramach Europolu - unijnej Jednostki ds. Zgłaszania Podejrzanych Treści w Internecie (EU IRU) i ich usunięciu, natychmiast pojawiają się kolejne - w innych grupach.

Sprawdź również: Ratunek dla rolników. Dostaną więcej za swoje produkty


Chętnych na przemyt w takich warunkach jest setki tysięcy, a zanim uda się zareagować, zazwyczaj ktoś zdąży się już nabrać.
Europol podaje, że zanotował przypadek kiedy na początku czerwca zostało zweryfikowane ogłoszenie mówiące o podróży z Turcji do Grecji. Zilustrowane było fotografią statku wycieczkowego. W rzeczywistości okazał się to ponton lub drewniana łódź rybacka. Zdarza się także przemyt w bagażnikach samochodów czy pod... podwoziem pojazdów. Migranci podróżują często wepchnięci pod fotele, ubrani w kolorach tapicerki, by nie dało się ich zauważyć. Z luksusem i zgodnością z prawem ma to niewiele wspólnego.

 

Źródło: /PAP

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: