SuperBiz wiadomości Przetarg za pół miliarda w ZUS-ie. Znów będą kontrowersje?

Przetarg za pół miliarda w ZUS-ie. Znów będą kontrowersje?

05.08.2015, godz. 15:01
ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych
ZUS foto: Super Express

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że planuje na wrzesień ogłoszenie dużego przetargu na budowę i obsługę swojego systemu informatycznego. Ile wart będzie kontrakt, jeszcze nie wiadomo, ale mówi się nawet o 500 mln zł. Czy tym razem uda się uniknąć kontrowersji w związku z przetargiem?

Kompleksowy System Informatyczny, w skrócie KSI, to oficjalna nazwa systemu, z którego korzysta ZUS. Obecnie za jego obsługę odpowiada firma Asseco, jednak jej umowa wygasa w 2017 r. ZUS już teraz informuje o kolejnym przetargu, by, jak podaje, na wygraną w nim miał szansę każdy, kto zgłosi dobrą i atrakcyjną cenowo ofertę. A aby tak było, oferenci będą potrzebowali czasu na dokładne zapoznanie się z warunkami zamówienia.

ZOBACZ TEŻ: Zdjęcia Plutona tańsze niż… cyfryzacja ZUS-u! Czy rząd odtajni raport pokontrolny?

Wokół systemu informatycznego ZUS-u od lat krążą kontrowersje. Jego budowa była droższa, niż wysłanie sondy New Horizons w kierunku Plutona, a Najwyższa Izba Kontroli wskazywała na nieprawidłowości związane z przetargami. Swoje postępowanie sprawdzające przeprowadziła też Kancelaria Premiera, ale raport pokontrolny utajniono.

ZOBACZ TEŻ: 8,4 mld zł „wyparowało” z kont emerytalnych? Mamy odpowiedź ZUS!

Czyżby tym razem całe postępowanie nie budziło żadnych wątpliwości? Na to liczą urzędnicy, którzy nie chcą być posądzani o sprzyjanie któremukolwiek oferentowi. Liczą też na dużą konkurencję, co ma przynieść Zakładowi oszczędności.

Źródła: wyborcza.biz, forsal.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: