SuperBiz wiadomości PRZEWODNIK FINANSOWY NBP: Bankowość internetowa i rozliczenia w sieci

PRZEWODNIK FINANSOWY NBP: Bankowość internetowa i rozliczenia w sieci

01.03.2013, godz. 02:00
Bankowość internetowa i rozliczenia w sieci
foto:

Założenie konta, przelewy, wpłaty do ZUS bez konieczności odwiedzania banków i urzędów oraz całodobowy monitoring stanu konta. To najważniejsze korzyści, jakie daje nam bankowość elektroniczna.

W XXI wieku nie trzeba składać wizyt w bankach, by załatwić podstawowe sprawy finansowe. Teraz większość formalności i transakcji bankowych można załatwić, nie wychodząc z domu i w najdogodniejszym dla siebie momencie. Wystarczy dostęp do Internetu, komputer lub telefon, by swobodnie zarządzać swoim kontem (zarówno osobistym, jak i firmowym).

Bogata oferta

Zanim założysz konto bankowe, dokładnie zapoznaj się z ofertą dostępną na rynku. A jest w czym wybierać, bo bankowcy prześcigają się w pozyskiwaniu klientów. Już w  poszukiwaniu najlepszego dla siebie banku nie musisz organizować wycieczki po różnych placówkach bankowych. Wystarczy mieć dostęp do Internetu, by spokojnie porównać oferty. Można to zrobić za pomocą różnych urządzeń - od stacjonarnych komputerów począwszy na niewielkich smartfonach skończywszy. Na początek po prostu można zapoznać się z informacjami podanymi na stronach internetowych banków, a następnie porównać wszystko w branżowych serwisach internetowych.

Jak już wybierzesz konkretną ofertę, to nie zawsze musisz się udać do banku w celach formalnych. Są banki, w których można wszystko załatwić przez Internet. Wystarczy elektronicznie złożyć wniosek, a bank już sam zweryfikuje podane przez klienta dane.

Ale dostęp do bankowości internetowej mogą mieć także użytkownicy tradycyjnych kont zakładanych w stacjonarnych oddziałach banków. Coraz częściej jest to usługa darmowa. Niekiedy trzeba jednak zapłacić drobną kwotę za wykonane przez Internet transakcje.

Hasła dostępu

Aby dostać się do swojego konta bankowego przez Internet, trzeba mieć właściwy login (np. numer klienta) i swoje hasło. Ale to zwykle wystarcza tylko do sprawdzenia historii rachunku i stanu konta. Chcąc przelać pieniądze na inne konto, trzeba posłużyć się kolejnym kodem. Skąd go wziąć? Klienci, którzy decydują się na bankowość elektroniczną, systematycznie dostają od banku karty kodów jednorazowych, zwanych także jednorazowymi hasłami transakcji. Kody otrzymuje się zwykle na adres domowy, ale także SMS-em. By przelać pieniądze, trzeba wprowadzić taki kod we właściwym polu formularza transakcyjnego. Dopiero po tej czynności trzeba potwierdzić chęć wpłaty i zakończyć transakcję. Już chwilę po tym można sprawdzić w historii rachunku, czy pieniądze znalazły się na koncie odbiorcy.

Za pomocą konta internetowego można przelewać także pieniądze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędu skarbowego. Wystarczy na pulpicie uruchomić odpowiednie zakładki, wypełnić właściwy formularz i przelać kwotę na konto urzędu, używając do tego wspomnianego już jednorazowego kodu transakcji.

Urządzenia do konta w sieci

Dostęp do konta i dokonywanie transakcji można mieć także przez nowoczesny telefon komórkowy (np. smartfony). Zwykle wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację, by bezpiecznie korzystać z bankowego serwisu. Oczywiście możliwe jest też korzystanie z elektronicznego konta przez stronę internetową banku. Ale ze względu na mały monitor urządzenia bywa to niewygodne.

Z bankowości elektronicznej można korzystać też za pomocą specjalnych urządzeń, tzw. tokenów. Nowoczesne tokeny są wielkości breloczków do kluczy. Maszynki te generują specjalny ciąg cyfr, który jest kodem pozwalającym zrealizować transakcję. Token jest spersonalizowany i może być użyty tylko do konta, dla którego został wydany przez bank.

Jeśli chcesz korzystać z bankowości internetowej, ale coś jest niezrozumiałe lub masz jakiekolwiek wątpliwości, to najlepiej skontaktuj się z bankiem za pomocą formularza elektronicznego lub infolinii.

Połączenie pod kontrolą

Jak widać, korzystanie z bankowości elektronicznej jest bardzo proste. Ale pewnie wielu sceptyków zadaje sobie pytanie, czy jest to bezpieczne.

Korzystanie z konta w sieci nie jest ryzykowne, jeżeli przestrzegamy określonych zasad bezpieczeństwa. Wówczas ryzyko niekontrolowanej utraty zgromadzonych na rachunku środków jest rzeczywiście znikome. Sam dostęp do konta bankowego w sieci nie jest ryzykowny przede wszystkim z tego względu, że sama witryna banku jest bardzo mocno strzeżona i doskonale zabezpieczona. Strony, za pomocą których mamy dostęp do konta przez Internet, różnią się od tych tradycyjnych (np. serwisów informacyjnych, plotkarskich itp.). O tym, że korzystamy z bezpiecznego, szyfrowanego, certyfikowanego połączenia świadczy żółta zamknięta kłódka zlokalizowana w dolnym pasku przeglądarki internetowej.

Dodatkowo bankowość elektroniczna zabezpieczana jest wspomnianymi wyżej hasłami dostępu. I co bardzo ważne - ryzyko przelania pieniędzy na inny rachunek bez wiedzy właściciela konta jest praktycznie niemożliwe, bo do tego koniecznie trzeba mieć jednorazowy kod. Dlatego też w celach podwyższenia bezpieczeństwa nie zaleca się noszenia loginu, hasła i karty z kodami w portfelu czy w innym łatwo dostępnym miejscu.

Paweł Widawski - doradca Zarządu ZBP: Konto internetowe to zarządzanie finansami z każdego miejsca, o każdej porze

Banki stale udoskonalają swoje systemy bankowości elektronicznej, zarówno pod względem nowych funkcjonalności, jak i warstwy wizualnej, dzięki czemu korzystanie z nich staje się jeszcze łatwiejsze. Przede wszystkim sprawy bankowe można załatwić bez konieczności wizyty w placówce. Wraz z rozwojem bankowości internetowej powstały osobne oferty zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Właściciel firmy, mając konto internetowe, ma pełną obsługę transakcyjną oraz błyskawiczny i nieograniczony dostęp do produktów bankowych. Takie konto pozwala na zarządzanie finansami o każdej porze, z dowolnego miejsca na świecie, także przy użyciu smartfona. W ramach usług bankowości elektronicznej klient może dokonywać przelewów zarówno krajowych, jak i zagranicznych, przelewów do ZUS oraz urzędu skarbowego. Ma również dostęp do obsługi kart płatniczych i kredytowych oraz ma możliwość zakładania lokat czy składania wniosków kredytowych. I wszystko według najwyższych standardów bezpieczeństwa, ponieważ polskie banki mają jedne z najnowocześniejszych systemów bankowości elektronicznej na świecie. Są to bowiem systemy oparte na najnowocześniejszych technologiach.

Więcej informacji o dofinansowaniu na stronie www.nbp.pl

ANKIETA:

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.
autor: Agnieszka Grotek zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: