SuperBiz wiadomości Przewozy Regionalne wprowadzą w 2017 r. nowoczesne pociągi z Wi-Fi

Przewozy Regionalne wprowadzą w 2017 r. nowoczesne pociągi z Wi-Fi

11.10.2016, godz. 12:15
Nowoczesne pociągi przewozów regionalnych
foto: SHUTTERSTOCK

Przewozy Regionalne ogłosiły trzy przetargi na nowy tabor – informuje Rynek Kolejowy. Jeden z planowanych zakupów obejmie siedem nowoczesnych pojazdów wyposażonych w rolety przeciwsłoneczne, gniazdka elektryczne i Wi-Fi, a opcjonalnie – gniazdka USB. Tzw. EZT-y będą w stanie osiągnąć prędkość 160 km/h. W pociągach znajdą się miejsca na rowery, toalety oraz windy dla osób niepełnosprawnych o udźwigu do 300 kg masy. Przewoźnik zapowiedział również zwiększenie połączeń na trasach regionalnych.

4 pojazdy mają być przystosowane do przewozu 184 pasażerów (w tym 84 podróżnych na miejscach siedzących), a trzy pozostałe będą w stanie pomieścić 410 pasażerów, z czego 180 na miejscach siedzących. Między siedzeniami umieszczonymi naprzeciwko siebie zostaną zamontowane stoliki. Pociągi będą klimatyzowane i monitorowane, zaopatrzone w system zliczania pasażerów, system informacji pasażerskiej, a nawet – defibrylator.

Zobacz także: Najszybsze pociągi na świecie [GALERIA]

W przetargu mogą wziąć udział tylko ci wykonawcy, którzy dostarczyli na rynek co najmniej jeden pociąg rozwijający prędkość 160 km/h, w wartości przekraczającej 8 mln złotych. Pojazdy zostaną zakupione z myślą o użytkowaniu przez 30 lat i poruszaniu się po trakcji z trzema pojazdami. Ich aluminiowa lub stalowa konstrukcja ma być lekka, odporna na korozję minimum 20 lat, a także – dostosowana do zakresu temperatur od +40 do -25 stopni Celsjusza.

Dostawa wszystkich „EZT-ów" ma nastąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia podpisania umowy, najpóźniej 10 grudnia 2017 roku. Przewozy Regionalne przyjmują oferty do 10 listopada br. w siedzibie spółki.

Przeczytaj również: Przemysł kosmiczny otwiera się przed Polakami! [WYWIAD z ekspertami]

W zeszłym miesiącu PR zadeklarowały, że zakupią i zmodernizują ponad 50 pojazdów. W tym celu 28 września 2016 r. podpisały umowę ze spółką należącą do konsorcjum, w skład którego wchodzą: Bank Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR), PKO Bank Polski i Bank Zachodni WBK. Planowane inwestycje są zgodne z założeniami „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" Mateusza Morawieckiego.

Oprac. na podst. rynek-kolejowy.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: