SuperBiz wiadomości Przez zakaz handlu w niedzielę pracę straci 3,5 tys. ochroniarzy i sprzątaczek

Przez zakaz handlu w niedzielę pracę straci 3,5 tys. ochroniarzy i sprzątaczek

20.12.2016, godz. 13:06
Ochroniarz
Ochroniarz foto: SHUTTERSTOCK

Zamknięcie centrów handlowych w niedzielę, do którego może się przyczynić wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę, spowoduje zwolnienia w firmach ochroniarskich i serwisach sprzątających. Pracę może stracić nawet 3,5 tys. osób – wynika z badania PwC zrealizowanego na zlecenie Polskiej Rady Centrów Handlowych.

– Możliwość handlu w niedziele przysługiwałaby nie więcej niż 10 proc. sklepów w obiektach handlowych. Oznacza to, że koszty eksploatacyjne będą dzielone na dziesięciokrotnie mniejszą liczbę najemców, co w konsekwencji oznacza ich sześciokrotny wzrost. Wobec wzrostu czynszu i oczekiwanej niższej sprzedaży należy spodziewać się, że najemcy nie zdecydują się na działalność w niedziele. Galerie i obiekty handlowe pozostaną zamknięte – komentuje cytowany w komunikacie Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.

Sprawdź także: Czym grozi zakaz handlu w niedzielę?

To z kolei spowoduje, że usługi serwisów sprzątających staną się w tych dniach zbędne. Jak informuje PRCH, spadek obrotów tych firm wyniesie 14 proc. Tym samym zmniejszy się również liczba osób potrzebnych do obsługi centrów handlowych – pracę straci ok 1,6 tys. osób. Również zapotrzebowanie na pracę ochroniarzy zmniejszy się na skutek zakazu o 12 proc., czyli ok. 1,9 tys. osób.

Czytaj też: Co dalej z handlem w niedzielę?

Obroty punktów handlowych i usługowych zlokalizowanych w centrach handlowych spadną o 4,6 mld zł, co będzie skutkowało spadkiem zatrudnienia o 19–20 tys. osób. Zdecydowanie największe konsekwencje poniesie sektor handlu odzieżą – spadek obrotów o 1,3 mld zł i zatrudnienia o 6–7 tys. osób. Bezpośrednio pochodzące z centrów handlowych straty skarbu państwa to około 890 mln zł, z czego większość – 660 mln – przypada na niezapłacony podatek VAT.

Źródło: PRCH

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: