SuperBiz wiadomości Przybędzie milion dodatkowych emerytów

Przybędzie milion dodatkowych emerytów

18.03.2016, godz. 12:27
emeryci, emerytka, rencista, renciści, emerytura
foto: Super Express

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował raport oceniający skutki emerytalnej proponowanej przez PiS. Zdaniem ZUS konsekwencją obniżenia wieku emerytalnego zaproponowanego przez prezydenta Dudę, może być nawet czterokrotny wzrost liczby przechodzących na emeryturę. I to tylko w 2017 roku!

 

Podczas exposé premier Beaty Szydło na 100 dni rządu, złożyła ona obietnicę związkom zawodowym, że świadczenia będą przysługiwać na podstawie stażu pracy, odpowiednio 35 lat pracy dla kobiet i 40 lat pracy dla mężczyzn. Oznacza to, że rynek pracy opuści 390 tys. kolejnych osób. W opinii ZUS, do tej liczby należy doliczyć jeszcze ok. 220 tys. osób, którzy mają prawo do świadczeń na dotychczasowych zasadach. Po zsumowaniu otrzymamy liczbę 860 tys. - właśnie tylu emerytów przybędzie nam w przyszłym roku - czytamy w tvn24bis.pl.

Zobacz także: Dom spokojnej starości - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swym raporcie prezentuje dwa możliwe scenariusze - przy utrzymaniu wieku emerytalnego na obecnym poziomie i po obniżeniu wieku emerytalnego. Z danych ZUS wynika, że aktualnie w wieku poprodukcyjnym jest 7 mln 297 tys. osób, z czego większość to emeryci, jednak są także osoby nadal pracujące. I jeżeli wiek emerytalny zostałby obniżony, to w wieku poprodukcyjnym znajdzie się 7 mln 963 tys. osób, co daje ponad 600 tys. dodatkowych osób. Jeżeli - jak prognozuje ZUS - granica wieku emerytalnego nie zostanie zmieniona, to w 2021 roku będziemy mieć do czynienia z 7 mln 600 tys. osób w wieku poprodukcyjnym. Gdyby jednak zostały wprowadzone nowe przepisy i wiek emerytalny zostałby obiżony, to w 2021 roku liczba emerytów będzie wynosiła 8 mln 700 tys. osób, a więc aż o 1 mln osób więcej niż w pierwotnym scenariuszu.

źródło: tvn24bis

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: