SuperBiz wiadomości Przybyło ludzi bez pracy, ale bezrobocie wciąż jest bardzo niskie

Przybyło ludzi bez pracy, ale bezrobocie wciąż jest bardzo niskie

23.12.2015, godz. 14:26
Urząd pracy pośredniak
foto: Archiwum

Stopa bezrobocia w Polsce wg stanu na koniec listopada br. to zaledwie 9,6 proc. - podał dziś GUS. Dokładnie taki sam odsetek bezrobotnych odnotowano w październiku. Są więc powody do radości, ale trzeba też zaznaczyć, że w porównaniu ze stanem sprzed 30 dni osób zarejestrowanych w urzędach pracy jest więcej.

Eksperci przewidywali, że stopa bezrobocia w listopadzie nieznacznie wzrośnie, tak, jak to się zwykle dzieje w ostatnich miesiącach roku, co spowodowane jest głównie zakończeniem prac sezonowych. Jednak teraz pogoda jest na tyle dobra, że wielu rodzajów robót, na przykład na budowach, nie trzeba przerywać, a więc bezrobocie utrzymuje się na niezmienionym w porównaniu z październikiem poziomie. Jest też znacznie niższe niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy wynosiło 11,4 proc.

ZOBACZ TEŻ: Polacy zarabiają najlepiej od marca!

Od października wzrosła wprawdzie liczba osób poszukujących pracy, ale nie ma ona wpływu na poziom bezrobocia wyrażany w procentach. W październiku w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 516 tys. bezrobotnych, teraz jest to 1 mln 530 tys. osób. Jednak to i tak mniej w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy w urzędach pracy zarejestrowanych było 1,8 mln osób.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: