SuperBiz wiadomości Przyszły mrozy. Właściciele domów wydadzą nawet tysiąc złotych więcej

Przyszły mrozy. Właściciele domów wydadzą nawet tysiąc złotych więcej

10.01.2017, godz. 11:17
Ogrzewanie domu podczas mrozów
foto: SHUTTERSTOCK

Każdego dnia właściciel domu musi dopłacić do ogrzewania z racji niskich temperatur około 40 zł, tygodniowo w granicach 300, miesięcznie nawet ponad 1 tys. zł. W przypadku pieców węglowych wychodzi to taniej o mniej więcej jedną trzecią – oszacował dla Superbiz.pl Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Do powyższych obliczeń przyjęto, że mamy do czynienia z około 20-letnim i średnio ocieplonym domem o powierzchni 140 mkw., w którym znajduje się piec gazowy o przeciętnej efektywności.

– Średnie zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu w normalnych warunkach zimowych wynosi w tym przypadku około 0,5 kWh/mkw./dzień. Koszt 1 kWh z gazu ziemnego to 30–35 gr. A więc w przeciętnych temperaturach zimowych koszt ogrzania przedmiotowego domu wynosi 20–25 zł dziennie. Jeżeli temperatura na zewnątrz spadnie do minus 15–20 stopni, zużycie gazu rośnie dwu a nawet trzykrotnie. Dzienny koszt ogrzania takiego domu rośnie do około 50–60 zł dziennie – szacuje Jarosław Jędrzyński.

Sprawdź także: Obowiązki właściciela firmy, gdy na dworze mróz i śnieg

Ekspert zwraca jednak uwagę, że są różne domy – budowane w różnych czasach i technologiach. – Domy wybudowane ostatnio, docieplone wg najnowszej technologii i wyposażone w najnowocześniejszą stolarkę okienno-drzwiową oraz instalacje grzewczą to zupełnie co innego, niż dom sprzed 20 lat. Różnice w stopniu izolacyjności termicznej oraz sprawności cieplnej urządzeń grzewczych w takich budynkach mogą być kolosalne. Różnice robi też pożądana przez domowników temperatura, która może różnic się o kilka stopni C – dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: