SuperBiz wiadomości PSL szykuje program 1000 Plus! Komu chce rozdać pieniądze?

PSL szykuje program 1000 Plus! Komu chce rozdać pieniądze?

19.01.2017, godz. 13:41
rolnik z traktorem.
foto: EAST NEWS

W połowie listopada zeszłego roku do Sejmu wpłynął projekt posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zakłada, że każdy sołtys w Polsce otrzyma od państwa pensję w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia - obecnie wynosiłaby więc ona 1000 zł brutto. Choć już pojawiają się głosy, że to zwykłe rozdawnictwo, aby przypodobać się wyborcom, czy na pewno sołtys powinien pracować społecznie?

Obecnie w Polsce tak to bowiem wygląda. Sołtysi za swoją pracę nie dostają absolutnie nic. Część gmin wypłaca im jednak diety, np. za posiedzenie rady sołtysów, ale wcale nie musi tego robić. W dodatku, nawet jeśli sołtys za swoją pracę coś otrzyma, są to zwykle śmieszne pieniądze, jak np. 50 zł… kwartalnie! Sołtysi dostają również prowizje od zebranych podatków, ale tu również nie ma mowy o kokosach. A osoba piastująca ten urząd musi poświęcić dużo czasu i środków, aby realizować powierzone zadania. Sama finansuje choćby swoje podróże służbowe, a gmina może przyznać za to zwrot kosztów, ale nie musi!

ZOBACZ TEŻ: Politycy zapewnili sobie podwyżki. A ile płacą im za granicą? [ZDJĘCIA]

PSL chce, by każdy sołtys w Polsce otrzymywał co miesiąc państwową pensję w wysokości 1000 zł (bo tyle obecnie wynosi połowa minimalnego wynagrodzenia krajowego). Miałaby być ona niezależna od już otrzymywanych diet. Jak ludowcy motywują swój projekt? „Instytucja sołtysa funkcjonuje w przestrzeni publicznej polskiej wsi od wieków. Urząd ten stał się jednym z najbardziej charakterystycznych składników zorganizowanego życia osiadłych społeczności wiejskich. Sołtys pełni bardzo ważną rolę w społecznym życiu wsi. Jest nie tylko reprezentantem sołectwa, lecz także inicjatorem przedsięwzięć służących społeczności wiejskiej. Cieszy się autorytetem i społecznym uznaniem. Istotą wnoszonego projektu ustawy jest dowartościowanie i wzmocnienie pozycji sołtysa i rady sołeckiej” - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

ZOBACZ TEŻ: Włoscy posłowie zarabiają krocie, a jeszcze im mało. Nie głosują, bo dorabiają!

Koszt wprowadzenia ustawy jest szacowany przez posłów PSL na pół miliarda zł. PSL chciało, by zmiany w prawie weszły w życie z początkiem bieżącego roku. To się jednak nie udało. Projekt ustawy, który do Sejmu wpłynął 14 listopada, po miesiącu został skierowany do pierwszego czytania i na tym etapie utknął. Na razie nie wiadomo, jaki będzie dalszy los ustawy. Mimo że wprowadzenie pensji dla sołtysów wydaje się zasadne, już pojawiają się głosy, że to element gry wyborczej. Tak uważa choćby portal bezprawnik.pl, który nazywa pomysł ludowców rozdawnictwem i walką o wyborców, porównując proponowane zmiany do programu 500 Plus.

Źródła: sejm.gov.pl, samorzad.pap.pl, kurierzurominski.pl, bezprawnik.pl

tagi: psl sołtys
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: