SuperBiz wiadomości PZU nie dogadało się z największym włoskim bankiem w kwestii Pekao

PZU nie dogadało się z największym włoskim bankiem w kwestii Pekao

30.08.2016, godz. 14:26
PZU może kupić bank Pekao za 3 mld euro
foto: Materiały prasowe

W Mediolanie miało miejsce spotkanie prezesa PZU Michała Krupińskiego z władzami włoskiej grupy UniCredit. Negocjowali warunki sprzedaży pakietu większościowego w Pekao SA. PZU chce wyłożyć na stół 13,02 mld zł, żeby przejąć pakiet kontrolny. UniCredit żąda 15,2 mld złotych.

Jak podają niezależne źródła, PZU jest skłonne odkupić akcje Pekao od UniCredit za nie więcej niż 3 mld euro. Z kolei obecny właściciel 40 proc. akcji oczekuje transakcji wartej 3,5 mld euro. W przeliczeniu na złotówki, PZU musiałoby dopłacić do interesu 2 mld zł tak, żeby przekazać włoskiej spółce 15,2 mld złotych. Z danych, które trafiły do mediów, wynika, że PZU szacuje wartość jednej akcji Pekao na 123,70 zł, a UniCredit – na 144,40 złotego. W piątek 26 sierpnia za jedną akcję banku trzeba było zapłacić 125 złotych, co wskazuje na to, że Pekao lepiej oszacowało cenę rynkową.

Przeczytaj również: Bank PKO BP umacnia swoją pozycję na rynku finansowym

Z danych Financial Times wynika, że ze względu na trudną sytuację finansową UniCredit chce zbyć udziały w Pekao do końca października bieżącego roku. Aby rozwiązać swoje problemy, włoski bank potrzebuje łącznie 9 mld euro – pisze next.gazeta.pl. Co więcej, w listopadzie okaże się, czy premier Włoch Matteo Renzi poda się do dymisji. Wszystko będzie zależało od wyników referendum, podczas którego Włosi zagłosują nad zmianą konstytucji. W interesie UniCredit jest wyjście z tarapatów przed dniem, w którym Włosi pójdą do urn.

Oprac. na podst. next.gazeta.pl, info.wyborcza.biz, bankier.pl, DGP, Rzeczpospolita

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: