SuperBiz wiadomości Radni zdecydowali. Przedszkola w stolicy będą bezpłatne!

Radni zdecydowali. Przedszkola w stolicy będą bezpłatne!

29.05.2017, godz. 11:23
Pre-K, dzieci, klasa, przedszkole, mali uczniowie
foto: Dreamstime

Warszawiacy, których dzieci chodzą do miejskich przedszkoli, mają niemały powód do radości. Stołeczni radni zdecydowali, że już od września pobyt dziecka w takiej placówce będzie bezpłatny. Władze Warszawy przekonują, że wiąże się to z tysiącem zł oszczędności rocznie.

Stołeczni radni zadecydowali przed ostatnim weekendem (27-28 maja), że rodzice nie będą płacili za pobyt swojej pociechy w miejskim przedszkolu ani grosza. „Od 2013 r. opłata za przedszkola wynosi 1 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej sześciu godzin opieki. Dzięki likwidacji opłat rodzice w domowym budżecie mogą zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Rodzice będą płacić jedynie za posiłki. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszą się również bariery ekonomiczne w dostępie do edukacji przedszkolnej dla rodzin o niskich dochodach” - informuje na swojej stronie warszawski ratusz.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa wyda 12 mln zł na darmowe bilety dla uczniów

Władze warszawy podkreślają, że nowa uchwała to tylko jeden z elementów prorodzinnej polityki miasta. Przypominają, że już od 1 września „uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie kart ucznia”. W stolicy działa również Warszawski Bon Żłobkowy wart 400 zł. Mogą z niego skorzystać rodzice, którzy zrezygnują z miejsca w żłobku np. na rzecz opieki niani. Na ostatnich zmianach, według wyliczeń warszawskiego ratusza, może skorzystać 46 tys. (zniesienie opłat za przedszkola) i 150 tys. (karty ucznia) dzieci.

Źródła: um.warszawa.pl, tvnwarszawa.tvn24.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: