SuperBiz wiadomości Rafał Sonik w aferze Panama Papers

Rafał Sonik w aferze Panama Papers

11.05.2016, godz. 10:38
Rajd Dakar, Rafał Sonik
foto: Materiały prasowe

Rafał Sonik, znany kierowca rajdowy, znalazł się w dokumentach afery Panama Papers. Co łączy znanego sportowca i biznesmena z aferą związaną z działaniami w rajach podatkowych?

Nazwisko znanego sportowca i biznesmena Rafała Sonika znalazło się w dokumentach związanych z aferą Panama Papers – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Zobacz także: Panama Papers. Putin, Messi i Mariusz Walter. Zobacz, kto jest związany z aferą podatkową [ZDJĘCIA]

Jak to możliwe? Sonik wraz ze swoją byłą już żoną Martą Czarnecką-Sonik byli udziałowcami zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (tzw. raj podatkowy) spółki Dagar Enterprises Limited. Spółka miała powstać po to, by umożliwić rodzinie kupno nieruchomości w Miami. Takie działanie miała podpowiedzieć im firma pośrednicząca w zakupie nieruchomości.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza” w 2011 roku Sonik z żoną sprzedali akcje na okaziciela w spółce Dagar Enterprises Limited cypryjskiej firmie Floranta Development za 1,1 mln dol. I tutaj kolejna ciekawa informacja – właścicielem tej spółki był były mąż Marty Czarneckiej-Sonik, Andrzej Czarnecki, który przed śmiercią w 2012 roku  sprzedał akcje tej firmy i ok. 400 mln zł włożył w fundację wspierającą młodzież z prowincji. Teraz w radzie fundacji zasiada syn żony Sonika, Igor Czarnecki, który na łamach gazety tłumaczy: „Rafał Sonik miał dług wobec mojego ojca. Jako zastaw ojciec otrzymał udziały w spółce Dagar. Chciał jedynie zabezpieczyć spółkę w UE (Floranta na Cyprze), która przejęła udziały w Dagar. Udziały w tej firmie miały wrócić do Sonika po spłacie długu. Ponieważ ojciec był już wtedy śmiertelnie chory, zaczął dzielić majątek i tę wierzytelność przekazał mi.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: