SuperBiz wiadomości Rafalska: Nie będzie zmian w 500 Plus. Progi i kryterium dochodowe po staremu

Rafalska: Nie będzie zmian w 500 Plus. Progi i kryterium dochodowe po staremu

28.02.2017, godz. 11:44
Elżbieta Rafalska
foto: Super Express

- Nie będzie zmiany kryterium dochodowego w programie 500 plus. Nie zmieni się też wysokość świadczenia - powiedziała w radiu Wnet Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Minister zapowiedziała jednak możliwość składania wniosków o zasiłek rodzinny i 500 zł na dziecko w jednym terminem.

- Na razie mówimy wyraźnie, że po pierwsze nie będzie ani zmiany kryterium dochodowego (...). Wysokość świadczenia też nie ulegnie zmianie - wskazała minister Elżbieta Rafalska.

Zobacz również: Litwa chce skopiować polskie 500 Plus

Dodała, że resort zastanawia się m.in. nad "doprecyzowaniem" przepisów dotyczących utraty dochodu oraz nad wprowadzaniem wspólnego terminu składania wniosków o zasiłek rodzinny i wsparcie z programu "500 Plus".

Rafalska nie skomentowała jednak pomysłu Polskiego Stronnictwa Ludowego, który proponuje włączenie w 500 Plus mechanizmu "złotówka za złotówkę". Dzięki niemu świadczenie mogłoby otrzymać nawet 400 tys. rodzin więcej niż obecnie. Oznacza on, że świadczenia dla rodziny są pomniejszane proporcjonalnie w stosunku do tego, o ile przekroczony jest próg dochodowy.

Pod koniec ubiegłego tygodnia minister podała, że istniejący od 1 kwietnia 2016 r. program objął do końca stycznia 2017 r. 3,82 mln dzieci, 2,56 mln rodzin, a wydatki wyniosły ponad 19 mld zł.

Sprawdź koniecznie: Rafalska: kobiety nie rezygnują z pracy przez „500 Plus"

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

 

Źródło: "Polskie Radio"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: