SuperBiz wiadomości Rafalska odradza składanie wniosków o 500 Plus 1 sierpnia. "Można to zrobić w całym sierpniu, wrześniu lub październiku"

Rafalska odradza składanie wniosków o 500 Plus 1 sierpnia. "Można to zrobić w całym sierpniu, wrześniu lub październiku"

31.07.2017, godz. 09:52
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska foto: Piotr Grzybowski/Super Express

Od wtorku, 1 sierpnia 2017 roku, można składać wnioski o 500 plus w ramach nowego okresu zasiłkowego. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przekonuje, aby nie szturmować urzędów 1 sierpnia. Rodzice, którzy złożą wymagane dokumenty do końca października zachowają ciągłość wypłat z programu "Rodzina 500 plus" i nie stracą świadczenia.

Nowe wnioski na 500 plus już od 1 sierpnia
- Nie zachęcam, abyśmy z tymi wnioskami do wszystkich urzędów ruszyli od razu 1 sierpnia, możemy to zrobić w całym sierpniu, wrześniu lub październiku - powiedziała minister Elżbieta Rafalska w porannym wywiadzie dla TVP Info.

POBIERZ FORMULARZ WNIOSKU O NOWE 500 PLUS

Szefowa MRPiPS podkreśliła też, że wnioski o 500 plus można składać drogą elektroniczną. Przypomniała również, że dokumenty wypełnione ręcznie i wysłane listem do urzędu będą ważne, jeśli tylko dotrą do końca października, żeby zachować ciągłość wypłacanych świadczeń.

Rafalska podtrzymała też swoje szacunki, że do końca roku może się urodzić 400 tys. dzieci. Przypomnijmy, że szefowa resortu pod koniec marca złożyła publicznie odważną deklarację: "jeśli w 2017 roku nie urodzi się 400 tys. dzieci, to połknę własny język".

W TVP Info minister przekonywała, że "obecnie jest dobry moment na podjęcie decyzji i urodzenie "późnych" dzieci - drugiego, czy trzeciego". - W Polsce czekamy na narodziny każdego dziecka, bo jeżeli chcemy zmienić te depresję urodzeniową, tę demografię, to musi być przyjazny klimat dla rodzin, dobra polityka rodzinna, stabilizacja i dobra sytuacja na rynku pracy - dodała Rafalska.

Sprawdź koniecznie: Jak złożyć wniosek o świadczenie 500 plus? [KROK PO KROKU]

Program "Rodzina 500 plus" ruszył w kwietniu 2016 r. Korzysta z niego ponad 2 mln rodzin, a świadczenie otrzymuje prawie 4 mln dzieci. Program wspiera 55 proc. wszystkich polskich dzieci do 18. roku życia. Do końca kwietnia 500 plus pochłonęło blisko 25 mld złotych. Świadczenie 500 zł przyznawane jest od drugiego dziecka. Przy pierwszym obowiązuje kryterium dochodowe 800 zł na członka rodziny i 1200 zł w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym.


Źródło: TVP Info

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: