SuperBiz wiadomości Rafalska: Pierwsze wypłaty 500 zł na dziecko pod koniec kwietnia

Rafalska: Pierwsze wypłaty 500 zł na dziecko pod koniec kwietnia

03.03.2016, godz. 11:41
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska foto: Agencja Gazeta

– Ustawa startuje 1 kwietnia. Pierwsze wypłaty mogą być pod koniec kwietnia, najpóźniej będzie to maj. Wiele zależy od sprawności wydania decyzji przez samorządy - zapewniła w programie „Gość poranka” w TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szefowa resortu podkreśliła, że nie będzie opóźnień w realizacji programu „Rodzina 500+. Pieniądze na drugie i każde następne dziecko oraz na pierwsze w rodzinach uboższych (próg 800 zł na członka rodziny i 1200 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym), mają być wypłacane już pod koniec kwietnia.

Sprawdź koniecznie: Gdzie złożyć wniosek 500 zł na dziecko?

Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego rodzice mogą składać już od 1 kwietnia. Gminy mają aż 3 miesiące na rozpatrzenie wniosków - najpóźniej pieniądze muszę trafić do rodzin w czerwcu z wyrównaniem za dwa poprzednie miesiące.

– Wiele samorządów mówi, że na dzisiaj są gotowe. Pieniądze, które dajemy na obsługę są spore, samorządy nie mają podstaw, żeby narzekać – wyjaśniła Rafalska. Jej zdaniem, realizacja programu może potrwać dłużej jedynie w metropoliach, gdzie jest dużo rodzin uprawnionych do pobierania świadczeń w programie „Rodzina 500+”.

Rafalska dodała, że na obsługę zadania wydanie zostanie ponad 340 mln zł. - Dawno samorządy nie miały zadania, za które zapłacono by im tak dobrze - wyjaśniła minister rodziny i pracy.

Zobacz też: Cały wzór wniosku o 500 zł na dziecko [POBIERZ WNIOSEK]

 

Źródło: TVP Info

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: