SuperBiz wiadomości Rafalska: rusza cykl spotkań resortu z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie

Rafalska: rusza cykl spotkań resortu z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie

28.09.2016, godz. 10:06
Elżbieta Rafalska - konferencja
foto: Super Express

Rusza cykl spotkań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie – poinformowała podczas konferencji prasowej szefowa resortu Elżbieta Rafalska. Pierwsze spotkanie inauguracyjne odbędzie sie w środę w Kielcach.

Spotkania będą odbywały się w całym kraju. Do końca roku resort planuje przeprowadzić je w ośmiu województwach, a w 2017 r. kontynuować w kolejnych. Po dziejszym spotkaniu w Kielcach, następne zaplanowano w Szczecinie, Poznaniu, Wroławiu i Warszawie.

Resort wychodzi do samorządów
Jak powiedziała minister Elżbieta Rafalska, mają one na celu polepszenie współpracy między ministerstwem a samorządami.
– Chemy, aby działania resortu były swoistymi drożdzami dla działań instytucji społecznych w samorządzie. Chcemy także pokazać, że ta tak zwana góra pamięta o samorządach i liczy na to, że jej udział w strategii rozwiązywania problemów społecznych będzie znaczący – powiedziała szefowa resortu.

500 plus poprawi pracę służb społecznych?
Pokreśliła także związek spotań z programem 500 plus.
– Chcemy wykorzystać moment, w którym do kieszeni polskich rodzin trafiły tak duże pieniądze, dla poprawy pracy służb społecznych. Myślę tu zarówno o służbach na poziomie gminnym, jak i na poziomie powiatowym i regionalnym – tłumaczyła Rafalska. – Chcemy, aby działania pracowników socjalnych polegały na dobrej współpracy z rodziną, a nie stanowiły dla niej jakąkolwiek smycz.

Czytaj też: Dzięki 500+ Polacy rzadziej korzystają z pomocy społecznej

Większa dostępności do usług społecznych
Drugim celem, którego realizację mają umożliwić spotkania z Powiatowymi Cetrami Pomocy Rodzinie jest poprawa dostępności do usług społecznych. Chodzi tu o usługi, które są zadaniami zleconymi i finansowanymi przez stronę rządową, jak np. usługi specjalistyczne adresowane do osób z chorobami psychicznymi czy realizowane przez powiatowe zespoły orzekające.
– Chcemy, aby dostępność do tych usług była przez nas kontrolowana, a nie zależała wyłącznie od aktywności samorządowców – podkresla Rafalska.

Kontrola i dopasowanie do potrzeb
Ministrerstwo planuje także, minitorowanie i przegląd kosztów zadań zleconych oraz w ten sposób sprawdzenie ich skuteczności. Na tej podstawie będą dokonywane zmiany, mające na celu bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych środków na organizację celów społecznych.
– Chcemy wsłuchiwać się w głos środowiska i w proponowanych rozwiązanich brać pod uwagę rzeczywiste problemy samorządów – powiedziała w trakcie konferencji podsekretarz stanu w MRPiPS Elżbieta Bojanowska, która jest organizatorem i koordynatorem cyklu spotkań.

autor: Grażyna Stefańska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: