SuperBiz wiadomości Rafalska: Zakaz handlu w niedzielę będzie stopniowy. Początek już w 2018 roku

Rafalska: Zakaz handlu w niedzielę będzie stopniowy. Początek już w 2018 roku

23.06.2017, godz. 14:56
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska foto: Piotr Grzybowski/Super Express

- Uważamy, że należałoby "etapować" wprowadzanie ograniczeń handlu w niedzielę - podkreśliła w rozmowie z PAP, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Obecnie prace nad zmianą przepisów trwają w parlamencie, a zdaniem minister, ich wejście w życie możliwe jest już od początku 2018 r.

Zakaz handlu w niedzielę od 2018?
Nad obywatelskim projektem wprowadzającym ograniczenia w handlu w niedzielę pracuje Sejm. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami.

Zobacz również: Zakaz handlu w niedzielę. Będzie „tylko" 29 wyjątków

Związkowcy narzekają na zbyt wolne tempo prac nad projektem w Sejmie. Teraz może się to zmienić za sprawą nowego przewodniczącego sejmowej podkomisji, powołanej do rozpatrzenia projektu. Na tym stanowisku posła PiS Jana Mosińskiego zastąpił inny przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego - Janusz Śniadek, były szef Solidarności.

- Rząd nie może popędzać parlamentu w pracach. Nasze stanowisko jest od samego początku takie samo: uważamy, że należałoby "etapować" wprowadzanie ograniczeń handlu w niedzielę  - oceniła minister Elżbieta Rafalska. - Od dawna mówił o tym wicepremier Mateusz Morawiecki, my też o tym mówiliśmy, że etapem rozsądnym, rozsądną propozycją są dwie niedziele w miesiącu, zachowując te pozostałe ograniczenia dotyczące handlu w dni wolne od pracy - dodała.

Rafalska oszacowała, że 1 stycznia 2018 r.  jako termin wejścia w życie tych rozwiązań jest "do osiągnięcia".

 

 

Źrodło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: