SuperBiz wiadomości Rafalska zarządza kontrolę w Auchan ws. afery z 500 Plus

Rafalska zarządza kontrolę w Auchan ws. afery z 500 Plus

26.01.2017, godz. 15:28
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska foto: EAST NEWS

Afera ze zmuszaniem pracowników Auchan do zgłaszania faktu pobierania pieniędzy z 500 Plus - pod groźbą zwolnienia z pracy, dotarła do rządu. Minister Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o pilną kontrolę w sklepach francuskiej sieci.

- W związku z doniesieniami medialnymi o wymaganiu od pracowników Auchan Polska Sp. z o.o. składania oświadczeń o pobieraniu środków z programu „Rodzina 500 plus", pod groźbą zwolnienia z pracy, minister Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia o pilne przeprowadzenie kontroli oraz przekazanie raportu pokontrolnego - czytamy w komunikacie na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz również: Auchan zmusza pracowników do podawania czy otrzymują 500 plus

Przypomnijmy, że w środę "Dziennik Gazeta Prawna" podał informację o tym, że pracownicy sieci Auchan otrzymali do wypełnienia deklarację o tym czy pobierają świadczenie 500 Plus. Muszą w niej również zeznać, ile pieniędzy otrzymują z tego tytułu od państwa. Odmówienie przekazania pisma może się wiązać ze zwolnieniem z pracy.

Jak czytamy w „DGP", zaświadczenie do wypełnienia w samej Bydgoszczy otrzymało łącznie ok. 600 osób. Podpisało je póki co jednak tylko 10–15 proc. pracowników. Wypełnienie deklaracji jest dobrowolne tylko teoretycznie. Kierownicy sklepów grozili, że osoby, które tego nie zrobią zostaną zwolnione z pracy. – Kazano nam je wypełnić pod groźbą zwolnienia z pracy – powiedział Dziennikowi jeden z pracowników marketu Auchan w Bydgoszczy, który wolał zachować anonimowość ze względu na strach przed zemstą ze strony przełożonych.

 

Źródło: MRPiPS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: