SuperBiz wiadomości [RANKING] Czy Polacy są szczęśliwi?

[RANKING] Czy Polacy są szczęśliwi?

08.12.2016, godz. 15:50
Najszczęśliwsze kraje w Europie
foto: SHUTTERSTOCK

Jeśli wierzyć rankingom, to Polacy są bardziej zadowoleni z życia niż Niemcy i Brytyjczycy, zwłaszcza po Brexicie. Na czele indeksu szczęśliwości Szwajcaria.

Pierwsze miejsce w rankingu stworzonym przez Eurostat zajmują Szwajcarzy, którzy wygrywają też często w zestawieniach globalnych tego typu. Kolejne pięć miejsc zajmuje blok państw skandynawskich: Finlandia, Dania, Szwecja, Islandia, Norwegia. Tutaj też zaskoczenie nie jest zbyt duże, bo wspomniane kraje mieszczą się zazwyczaj w globalnej TOP TEN indeksu szczęśliwości.

Ciekawiej robi się w dalszej części listy. Miejsca 7-8 zajmują ex aequo Austria i Holandia, zaraz za nimi pozostałe państwa Beneluxu: Belgia i Luksemburg. Prawdziwe bomby znajdziemy w drugiej dziesiątce. Otwiera ją Irlandia, co już jest sporą niespodzianką. A im dalej, tym lepiej. Otóż na kolejnej pozycji jest Polska. Dopiero za naszą ojczyzną znajdziemy Niemcy i Wielką Brytanię. A zanim dotrzemy do Francji, to po drodze musimy wyliczyć Maltę i Rumunię! Dalej do końca drugiej dziesiątki mamy samych Słowian: Słowenię i naszych sąsiadów: Słowację i zamykające Czechy.

Dziwią niskie lokaty państw, uważanych w Polsce za wyśmienite miejsce do życia: Hiszpania jest 21, Włochy 23, a miejsca 26 - 28 okupują popularne miejsca wakacyjne: Chorwacja, Cypr i Grecja. A Portugalia jest trzecia do końca!

ZOBACZ TEŻ: [ZMIANY W PRAWIE] Jedna stawka VAT i rezygnacja z CIT?

W jaki sposób tworzy się indeks?

Składa się z trzech komponentów:

1. satysfakcji z życia;

2. przewagi dobrego samopoczucia nad złym;

3. poczucie sensu.

Dane zbiera się po prostu zadając obywatelom pytania, a odpowiedzi zbiera Europejski Urząd Statystyczny Eurostat. Część obserwatorów dyskredytuje miarodajność zestawienia, wskazują na zbyt subiektywne mierniki, składające się na indeks.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: