SuperBiz wiadomości Raport Lewiatana: Polacy nie chcą mieć dziecka w zawodówce

Raport Lewiatana: Polacy nie chcą mieć dziecka w zawodówce

27.09.2016, godz. 13:19
Szkoła, zawodówka
foto: EAST NEWS

Od kilku miesięcy w Polsce trwa debata nad zmianami w szkolnictwie zawodowym, które miałyby zachęcić młodych ludzi do zdobywania wiedzy praktycznej, dzięki której będą mieli pewniejsze zatrudnienie i, jako fachowcy w danej branży, lepsze zarobki. Tymczasem, jak wynika z raportu zleconego m.in. przez Konfederację Lewiatan, Polacy nie chcą, by ich dzieci kształciły się w zawodówkach. Aby pociecha poszła do liceum, na siłę wysyłają ją na korepetycje, które są nadal potrzebne po dostaniu się do ogólniaka.

Jedna trzecia młodzieży w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, w tym aż 44 proc. w liceach, korzysta z korepetycji – wynika z badań zleconych agencji Millward Brown przez Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych oraz Konfederację Lewiatan. W połowie przypadków powodem tych zajęć jest wyjaśnienie materiału niezrozumianego na lekcji. Najczęściej (46 proc.) korepetycje inicjują rodzice, którzy nie chcą, by ich dzieci szły do szkół zawodowych. Dwie trzecie rodziców uczniów w wieku 13-19 lat uważa, że decyzja o wyborze przyszłego zawodu powinna być podejmowana dopiero na etapie liceum - czytamy w raporcie.

ZOBACZ TEŻ: Posłowie proponują Dzień Przedsiębiorcy. Nie chcą go… sami przedsiębiorcy!

W efekcie, do zasadniczych szkół zawodowych uczęszcza w Polsce zaledwie 17 proc. uczniów. Teoretycznie 65,3 proc. uczniów tych szkół korzysta z praktyk u przedsiębiorców. Teoretycznie, gdyż mocno przeładowana podstawa programowa w praktyce nie pozwala na solidne dualne nauczanie - zauważają eksperci Lewiatana. Mimo że „zgodnie z danymi Eurostatu w czerwcu 2016 roku w Unii Europejskiej bez pracy pozostawało ponad 4 mln młodych ludzi (w Polsce takich osób było 245 tys., czyli 17 proc. naszej młodzieży)”, a kształcenie zawodowe może w przyszłości zapewnić miejsca pracy, nie cieszy się ono w naszym kraju renomą.

Z pełnym raportem można się zapoznać tutaj >>>

Źródło: komunikat prasowy Konfederacji Lewiatan

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: