SuperBiz wiadomości RAW AIR. Nowy turniej w skokach narciarskich i spore pieniądze do zdobycia [INFOGRAFIKA]

RAW AIR. Nowy turniej w skokach narciarskich i spore pieniądze do zdobycia [INFOGRAFIKA]

16.03.2017, godz. 16:05
Stefan Kraft, skoki narciarskie
foto: EAST NEWS

Raw Air to nowy cykl w skokach narciarskich w ramach Pucharu Świata. Kilka nowych zasad czyni te rozgrywki niezwykle emocjonującymi. Dla skoczków narciarskich dodatkową motywacją są również wysokie nagrody pieniężne.

Raw Air to nowość w skokach narciarskich. Dla skoczków to dodatkowy wysiłek, ponieważ w drugiej części sezonu muszą skakać nie tylko w weekend, ale również w środku tygodnia. Zawody odbywają się w drugiej dekadzie marca na skoczniach w Norwegii - Oslo, Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund.

Zobacz również: Historia wielkich marek. 4F – polska potęga w świecie artykułów sportowych

Kolejnym novum są tzw. prologi, czyli klasyfikacje przed zawodami z których również zliczane są próby zawodników do klasyfikacji Raw Air. Mało tego, nawet indywiudalne próby w zawodach drużynowych są liczone do wyników cyklu.

Zwycięzcą zostaje zawodnik, który uzbiera największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach indywidualnych, w prologach oraz w dwóch zawodach drużynowych. Łącznie do klasyfikacji Raw Air liczy się 16 skoków. Zatem nie wystarczy oddać dwa dobre skoki, jak zwykł mawiać mistrz z Wisły Adam Małysz, ale ośmiokrotnie więcej!

Po odwołanym konkursie z 14 marca w Lillehamer, gdzie plany skoczkom pokrzyżował wiatr, Norweski Związek Narciarski oraz Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) podjęły decyzję, iż piątkowy prolog w norweskim Vikersund (HS225) zostanie zastąpiony jednoseryjnym konkursem indywidualnym. Tym samym do klasyfikacji generalnej Raw Air zaliczonych zostanie piętnaście z planowanych szesnastu serii - podaje serwis Skijumping.pl.

Zwycięzca Raw Air otrzyma w niedzielę 19 marca w Vikersund 60 tysięcy euro (ok. 260 tys. zł) premii, drugi – 30 tys. (130 tys. zł) , trzeci – 10 tys. (ok. 43 tys. zł), co stanowi zasadniczą zachętę do udziału. Poza tym na konto zawodników będą wpływały standardowe premie Pucharu Świata, czyli po 2000 euro (ponad 8 tys. zł) za wygraną w kwalifikacjach oraz 10 tys. franków szwajcarskich (ok. 40 tys. zł) dla zwycięzcy w konkursie indywidualnym. Łącznie z tytułu nagród finansowych organizatorzy turnieju wypłacą zawodnikom około 500 tysięcy euro.

Źródło: Skijumping.pl, "Rzeczpospolita"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: