SuperBiz wiadomości Referendum w Grecji. Grecy powiedzieli zdecydowane „NIE” pomocy zagranicznej

Referendum w Grecji. Grecy powiedzieli zdecydowane „NIE” pomocy zagranicznej

05.07.2015, godz. 20:48
Grecja
Kryzys w Grecji foto: SHUTTERSTOCK

Zakończyło się głosowanie w referendum w sprawie zagranicznej pomocy finansowej dla Aten. Grecy nie zgodzili się na warunki narzucone przez wierzycieli z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Według oficjalnych prognoz, na „nie" zagłosowało 61 proc., a na „tak” 39,5 proc. (po przeliczeniu 21 proc. głosów).

To oznacza, że większość Greków posłuchała swego premiera, który wzywał do odrzucenia pomocy uważając ją za upokarzającą. Pomoc miała uratować ich kraj przed bankructwem, ale też wiązała się z drastycznymi ograniczeniami dla obywateli. W głosowaniu Grecy wyraźnie powiedzieli, że nie chcą się godzić na oszczędności, wyrzeczenia i dalsze zaciskanie pasa. Natomiast rząd Grecji liczy na to, że wyniki referendum wzmocnią jego pozycję negocjacyjną, pomogą w szybszym zawarciu porozumienia z wierzycielami i otworzą drogę do dalszych negocjacji. Aleksis Cipras chce jak najszybciej wrócić do rozmów, by zachować płynność finansową, nie przewiduje też dyskusji o alternatywie dla euro i powrocie do drachmy. Głosowanie na "nie" wcale nie oznacza wyjścia Grecji ze strefy euro i powrotu do drachmy.
Komentatorzy nie są zgodni co do tego, czy wynik referendum oznacza wyjście ze strefy euro, a może nawet z UE. Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande spotkają się w Paryżu, by omówić wyniki referendum.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: