SuperBiz wiadomości Reforma emerytalna opóźniona. Coraz mniejsze szanse na 2017

Reforma emerytalna opóźniona. Coraz mniejsze szanse na 2017

07.06.2016, godz. 15:23
Zakaz dorabiania do emerytury
Zakaz dorabiania do emerytury foto: SHUTTERSTOCK

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk poinformował, że jeszcze w tym roku powinniśmy poznać stanowisko rządu ws. propozycji obniżenia wieku emerytalnego. Biorąc pod uwagę 9 miesięcy, które ZUS potrzebuje na wdrożenie nowych założeń, reforma emerytalna prawdopodobnie wejdzie w życie później niż w styczniu 2017 r.

Pytany o obniżkę wieku emerytalnego Kowalczyk odpowiedział, że "rząd przygotowuje stanowisko do tego projektu (prezydencki projekt obniżki wieku emerytalnego - red.). - Są różne pomysły dotyczące powiązania tego prostego obniżenia wieku emerytalnego ze stażem. Te pomysły analizujemy i dyskutujemy. Myślę, że w tym roku powinniśmy tę decyzję ostatecznie podjąć - powiedział.

Zobacz koniecznie: Szydło wypunktowana. Z expose spełniona tylko jedna obietnica

- Wejście w życie (od 1 stycznia 2017 roku - red.) będzie pewnie znowu trudne, ze względu na to, że znów ZUS mówi: "tak, oczywiście, ale dajcie nam czas na wdrożenie systemu informatycznego". (...) - Samo wdrożenie niekoniecznie od 1 stycznia mogłoby się dokonać - dodał.

Polityk zdradził również, że najbardziej realną datą wejścia w życie jednolitego podatku, nad którym pracuje rząd, jest styczeń 2018 roku.

- Od przyszłego roku on na pewno nie wejdzie w życie. Chcemy zakończyć prace legislacyjne w tym roku, czyli szczegóły - mam nadzieję - będą znane jesienią, takie z liczbami. Prace legislacyjne, czyli uchwalenie tego podatku powinno się zakończyć w tym roku, ale na dostosowanie systemu informatycznego - takiego, który by pobierał ten podatek, rozliczał, wprowadził egzekucję itd. - to jest cały system skomplikowany - instytucje, które to obsługują - ZUS, urzędy skarbowe mówią, że potrzebują 9 miesięcy na zmianę systemu informatycznego - powiedział Kowalczyk w radiu RDC.

Czytaj też: Mieszkanie plus. Pierwsze tanie mieszkania powstaną w Warszawie

Jego zdaniem, rok 2017 będzie potrzebny, by przygotować wdrożenie tego projektu, czyli "styczeń 2018 jest chyba najbardziej realną datą wejścia w życie".

 

Źródło: PAP

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: