SuperBiz wiadomości Reforma emerytalna PiS. Zobacz o ile niższą emeryturę dostaniesz

Reforma emerytalna PiS. Zobacz o ile niższą emeryturę dostaniesz

19.11.2016, godz. 15:40
portfel emerytura podwyżki
portfel emerytura podwyżki foto: SHUTTERSTOCK

Obniżony wiek emerytalny wprowadzony przez rząd Beaty Szydło zacznie obowiązywać od 1 października 2017 r. Przegłosowanie prezydenckiego projektu ustawy było nie tylko spełnieniem obietnicy wyborczej, ale niesie również poważne konsekwencje dla przyszłych emerytów. Rząd PiS sam przedstawia wyliczenia z których wynika, że w przyszłości seniorzy otrzymają zdecydowanie mniejsze świadczenia - szczególnie kobiety.

Rządowe analizy do ustawy autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy obejmują lata 2017-2060. Pokazują one dobitnie, że wcześniejsze zakończenie pracy wiąże się ze spadkiem wysokości emerytury. A to za sprawą krótszego okresu składowego. Po reformie mężczyźni będą odkładać o 2 lata krócej, a kobiety aż o 7 lat. Do tego dochodzą zmiany cywilizacyjne czyli m.in. wydłużony okres życia, który średnio u pań jest dłuższy.

Zobacz koniecznie: PiS odebrał rolnikom przywileje emerytalne. PSL chce o nie walczyć

Dlatego przyszłe emerytki czeka drastyczne uszczuplenie portfela i w praktyce wiele z nich nie będzie mogło pozwolić sobie na emeryturę w wieku 60 lat, gdyż nie będzie je na to stać.

Sytuację obywateli, których obejmie nowe prawo trafnie podsumował przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, który podkreśla, że istotą tego systemu emerytalnego jest danie wyboru. - Niższy wiek emerytalny nie obniża emerytur, każdy, kto będzie chciał mieć dużą emeryturę, będzie mógł pracować dłużej. Jeśli ktoś chce pracować do śmierci, to będzie miał wysoką emeryturę, tylko nie wiem, czy zdąży wziąć – dodał minister.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: